Kalocsa–Kecskeméti Főegyházmegye

Országjáró

Párkapcsolati Műhely a Parázs szervezésében

Párkapcsolati Műhelyt szervez a kecskeméti Parázs Pasztorális Központ június 21–22-ére. A péntek estétől szombat estig tartó interaktív műhely lehetőséget ad az elmélyülésre egy-egy témában, és segítséget nyújt a kapcsolatok építésében, illetve kibontakoztatásában. A jelentkezésnek nem feltétele az előző műhelyeken való részvétel. Szeretettel várják az együtt járókat, a jegyes- és házaspárokat. A jelentkezési határidő június 10. Bővebb információ és jelentkezési lap a www.parazskozpont.hu oldalon található.

Európai Unió

A Szeplőtelen Fogantatás ünnepe Rómában

December 8-án, szeplőtelen fogantatás ünnepén, amely Itália-szerte állami ünnep is, a szentatya a hagyomány szerint ellátogatott a Spanyol térre, hogy imádkozzék az ünnep tiszteletére emelt Mária-szobornál. A Boldogságos Szűz szeplőtelen fogantatásának tanát IX. Piusz pápa nyilvánította dogmává, azaz az egyház tévedhetetlen tanításává 1854-ben. Ennek az évszázadok óta vallott tanításnak értelmében Mária fogantatásának első pillanatától, Isten egyedülálló kegyelméből mentes volt az áteredő bűn minden foltjától. Három évvel később a dogma kihirdetésének emlékére szobrot emeltek Róma belvárosában, a Spanyol téren. Ezt a szobrot 1857. december 8-án IX. Piusz áldotta meg. Személyesen először XXIII. János pápa látogatott el ide és a közelben található SantaMaria Maggiore-bazilikába 1958-ban.

Innen-onnan

Bocelli: A hangomat adom, hogy terjesszem az evangéliumot

Az ötvenkét éves, vak toszkán énekes, aki telt ház előtt szerepel New Yorkban, és a pápa előtt is énekelt, fiatalokból álló csoportot támogat, amely az utcán és a strandokon végez evangelizációs tevékenységet. A riporter kérdésére, hogy miért teszi ezt, így válaszolt: „Mert szeretem és csodálom ezeket a jóakaratú embereket. Van egy mondat, amit Jézus mond Máté evangéliumában, és amely gyerekkorom óta megérint: »Amit akartok, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük! « Annak beteljesedése ez, amit Tóbiás mondott: »Amit magadnak nem szeretnél, azt másnak se tedd.«

Örömhirdetők a tereken

Nagyvárosi missziók világszerte – és hazánkban is

Öt alkalomból álló missziót szervezett a Neokatekumenális Út katolikus lelkiségi mozgalom a húsvéti idő vasárnapjaira. Budapesten a Hungária körúti metrókijáratnál, a Nagyvárad téren és a Kosztolányi Dezső téren, valamint Pécsett és Miskolcon találkozhatunk az utcai misszióval. A rendezvény a következő hetekben világszerte közel száz országban zajlik.

Az isteni Ige szeretetében

Missziós papokat szentelt Erdő Péter bíboros

„Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!” – hallhattuk az evangéliumban a húsvét utáni szombaton, április 6-án. E Jézustól kapott missziós küldetésre válaszolt az a három verbita szerzetes, akiket ezen a napon szentelt pappá Erdő Péter bíboros, prímás, érsek a gazdagréti Szent Angyalok-plébániatemplomban. Az Isteni Ige Társasága, a verbita rend a világ egyik legnagyobb férfi szerzetesrendje, amelynek célja a katolikus misszió. Mivel a hithirdetés az egész világot átöleli, lényegénél fogva a verbita szerzetesközösség is nemzetközi – hazánkban is élnek, tanulnak a határon túlról érkező, illetve lengyel, indiai, indonéz, filippínó és ghánai rendtagok.

Mi a gond a népszámlálás vallási adataival?

A hét kérdése

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) március végén mutatta be a 2011-es népszámlálás végleges eredményeit. Itt hallhattunk először a népszámlálás vallási hovatartozásra vonatkozó adatairól. A számokat a 2001-es eredményekkel összehasonlítva első ránézésre igen kedvezőtlen kép rajzolódik ki a történelmi egyházak híveiről. Míg 2001-ben több mint 5,5 millió ember vallotta magát katolikusnak, addig tíz évvel később kevesebb mint 3,9 millió. A reformátusok esetében közel félmillióval alacsonyabb a 2011-es adat a 2001-esnél, az evangélikusoknál körülbelül kilencvenezer fő a különbség, az izraeliták pedig kétezer fős csökkenést mutatnak. Minek köszönhető ez a látszólag hatalmas visszaesés?

Vatikán

A pápa lateráni székfoglalója

Ferenc, Róma új püspöke április 7-én a lateráni Szent János-bazilikában bemutatott szentmisével jelképesen is elfoglalta püspöki székét. A főegyházmegye papságát, szerzeteseit és híveit türelemre és irgalmasságra kérte mindennapi munkájukban. „Isten stílusa” az, hogy nem türelmetlen az emberekkel szemben, akik „gyakran mindent és azonnal akarnak”. „Isten számára mi nem számok vagyunk, hanem fontosak, sőt a legfontosabbak, ha bűnösök vagyunk is. Legyen bátorságunk visszatérni Istenhez!” – buzdította hallgatóságát a szentatya.

A szentmise előtt a kerekes székes betegeket egyenként köszöntötte.

A bazilika előtti teret a római önkormányzat már januárban Boldog II. János Pál pápa térré nevezte át. A római főpolgármester most Ferenc pápa jelenlétében helyezte el az új utcanévtáblákat. (KAP)