A találkozás reményével

Utolsó levél Mészáros Csabának

Kedves Csaba!

Drága Barátunk!

„Jézus Krisztus, az Isten Fia feltámadt a halálból, s ezzel minden embert megajándékozott az örök élet reményével.” Csaba, tudom, ez a húsvéti örömhír neked már nem csupán egy üzenet, hanem maga a valóság.

Az Isten színelátását és a teljességet kaptad ajándékul nagyszombaton, hazaköltözésed napján. Magához szólított az Úr, hogy vele ünnepeld feltámadását, s az örök élet fényében, végtelen szeretetében élhess tovább angyalaival és szentjeivel.

Volt egyházi iskolások!

Felhívás

1950 és 1990 között Magyarországon nyolc katolikus gimnázium működött. Bencés: Pannonhalma és Győr, ferences: Esztergom és Szentendre, piarista: Budapest és Kecskemét, valamint a szegény iskolanővérek budapesti és debreceni középiskolája.

A negyven év nemcsak az egyes iskolák élete szempontjából volt jelentős és különleges, hanem az akkori magyar társadalom egészére, a politikai, történelmi viszonyokra is sajátos módon, a katolikus szerzetesi iskolák szemszögéből kínál rátekintést. Olyan jelenség ez a negyven év az iskolák történetében, amelynek – ma még hiányzó – feldolgozása jelentős kordokumentumnak tekinthető.

„Több mint tápszer”

Ave Maria – a katolikus Hidvégi Máté professzor által feltalált Avemar neve vallási ihletésű: mint mondja, azért, mert ígéretet tett, hogy a Szűzanyáról nevezi el a készítményt, amely az évek során világszerte százezreknek segített már a betegség elleni küzdelemben.

Az Ön által feltalált Avemar hatásaival kapcsolatban már sok év tapasztalatai halmozódtak fel. Mit hall róla a betegektől, az orvosoktól, és milyen kutatási eredményekről tud beszámolni?

– Egy vezető magyar onkológiai sebész mondta nekem, hogy ő már messziről észreveszi a kontrollvizsgálatra érkező betegein, melyikük szed Avemart, és melyikük nem, annyival jobban bírják magukat az előbbiek.

Innen-onnan

Irakban falak mögött ünnepeltek

Bagdad és Mosul templomai köré a kormány rendelkezésére három méter magas falakat építettek, hogy megvédjék a keresztényeket a szélsőségesek támadásaitól. Az épülő falak bejáratait az ünnepek idején a rendőrség ellenőrizte. Bashar Warda di Erbil érsek méltatta a kormány intézkedéseit, de azt is hangsúlyozta, hogy az emberek szomorúak, mindenütt bizonytalanság uralkodik. A kormánytisztviselők felkeresték a plébánosokat, és megkérdezték tőlük, akarnak-e falat templomuk köré. Sokan beleegyeztek, mások azt mondták, ezzel még nagyobb félelmet ültetnének el az amúgy is megfélemlített keresztény közösségben. (Zenit, MK)

Sokan várjuk a lapot. De mennyien is?

Az Olvasó írja

Az Új Ember kérdőívéről Nyolcvannyolc éves, egyedülálló, de nem magányos, betegeskedő, többszörös nagymama és dédnagyanya vagyok. Mint Somogyból kiüldözött „kulák” 1950 óta Komlón élek.

Az Új Ember egyik legrégebbi olvasója vagyok. Vidéki utaimon, plébániákon, irodákban rendszeresen megvettem-megkaptam az Új Embert, az „én újságomat”. Amikor lehetőségem adódott rá, előfizettem, azóta hozza a postás.

Rendíthetetlen reményünk

Ferenc pápa elmélkedése a húsvét titkáról

Részletet közlünk Ferenc pápának még Buenos Aires-i érsekként kiadott, Nyitott ész, hívő szív című könyvéből (2012), amely az Új Ember Kiadó gondozásában hamarosan magyarul is megjelenik.

„Testvérek, Krisztus véréért megvan tehát a bizonyosságunk, hogy beléphetünk a szentélybe. Ezt az élethez vezető új utat a függönyön, vagyis saját testén keresztül nyitotta meg nekünk. Főpapunk is van, akit Isten a népe fölé rendelt. Járuljunk hát hozzá igaz szívvel, hitből fakadó bizalommal, hiszen a szívünk megtisztult a rossz lelkiismerettől, és testünket is tiszta víz mosta le. Tartsunk ki rendíthetetlenül reménységünk megvallásában, mert hűséges az, aki az ígéretet tette. Legyen gondunk rá, hogy szeretetre és jótettekre buzdítsuk egymást. Összejöveteleinkről ne maradjunk el, mint némelyek szoktak, hanem annál inkább bátorítsuk egymást, minél közelebb érzitek a napot. (…) Mi nem tartozunk azok közé, akik elpártolnak és elkárhoznak, hanem azok közé, akik hisznek és megmentik életüket” (Zsid 10,19–25.39).

Kitüntették egyházunk tagjait

Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából idén egyházunk alábbi tagjai részesültek kitüntetésben:

Kossuth-díjat kapott

Kalász Márton, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, József Attila-díjas író, költő, műfordító.

Szvorák Katalin, Liszt Ferenc-díjas népdalénekes, előadóművész.

Széchenyi-díjat kapott

Andrásfalvy Bertalan, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, néprajzkutató, a Pécsi Tudományegyetem professor emeritusa.

Nem elszigetesedni, de nem is elszigetelődni!

Hogyan készülnek az önkéntesek a Közös Pont fesztiválmisszióra?

„Isten hozott az isten háta mögött” – olvasom egy film plakátján, és eszembe jut: ilyesmi hely a hazai könnyűzenei fesztiválok kellős közepén felvert Közös Pont-sátor is. Itt ugyanis belevaló keresztény fiatalok várják a fesztiválozókat, hogy az életről, a világról, a hitről és minden másról elbeszélgessenek, avagy – stílszerűen – közös pontra leljenek. Idén a Hegyalja fesztiválon, a VOLT-on és a Fishing on Orfűn lesznek kint a katolikus, református és evangélikus egyház önkéntesei, és március 8. és 10. között, Káposztásmegyeren már meg is kezdték a felkészülésüket.