Fotó: Ács Tamás
Az ünnepen jelen volt Borkai Zsolt, Győr polgármestere, valamint Fekete Dávid, Radnóti Ákos és Somogyi Tivadar alpolgármesterek.
Szentbeszédében a Székesfehérvári Egyházmegye főpásztora az Árpád-házi szentek életpéldáját idézte fel, akik mindig bizalommal fordultak az Úristenhez. A királyi családból származó szentek sokféle tehetséggel voltak megáldva, és adottságaik segítették őket a világ dolgaiban való eligazodásban. Talentumaikkal kiválóan tudtak sáfárkodni, és mindig igyekeztek mások javára fordítani képességeiket. Ők valamennyien az Anyaszentegyház fénylő csillagai – fogalmazott Spányi Antal püspök.
Szent István a legreménytelenebb helyzetben, Szent Imre herceg halálakor Isten előtt letette a terhét: a bizonytalanságot, hogy mit hoz a jövő, s mivé lesz a haza, amiért annyit fáradozott. A maga számára készíttetett sírnál, ahová a fiát temette el, megkapta a választ aggodalmaira, és megértette, nem politikai szövetségesre kell támaszkodnia, hanem Istenre. Szent Imre sírjánál térdelve a Szűzanyára emelte tekintetét, és felajánlotta neki az országot. Szűz Mária egy ezredév óta oltalmaz és véd bennünket, s ezerféle veszélyen is átsegít, hogy éljünk, és ne csak túléljünk, hanem reményt jelenthessünk, akár egész Európának.
Szent Erzsébet a szíve egész szeretetével szolgálta a családját, és gondoskodott a szegényekről, a legkisebbekről. Amikor pedig özvegységre jutott, mindenét szétosztotta a rászorulók között. Szent Margit egészen és fenntartások nélkül adta oda az életét az Úrnak. Szenvedett a széthúzás miatt, amit az országban és a családjában is megtapasztalt. Ő az imádság fegyverével, Isten és az emberek szolgálatával tudott békességet teremteni.
Szent Lászlónak sok fájdalmat és keserűséget kellett hordoznia életében, de soha nem a bosszú vágya égett a szívében, hanem a szolgálaté. Megértette, hogy a magyarságnak István király, Imre herceg és Gellért püspök példájára van szüksége, ezért kezdeményezte szentté avatásukat. László az Egyházat, a rábízott népet és az országot egyaránt szolgálta, s önmagát mások védelmezőjének tekintette.
A kerlési csata után sebesülten, kimerülten a kun vitéz nyomába eredt. Nem azért, hogy bosszút álljon rajta, hanem hogy az elrabolt magyar lányt visszaadja a családjának. Amikor Szent Lászlóra emeljük tekintetünket, és királyi méltósága előtt fejet hajtunk, látnunk kell, hogy mindaz, ami naggyá tette őt, ami természetes adottságait Isten kegyelmével természetfölötti erényekké nemesítette, az számunkra is felkínált valóság – mutatott rá elmélkedésében a főpásztor.
A szentmise után Spányi Antal püspök vezetésével körmenetben hordozták végig Győr belvárosán a Szent László-hermát. Az ünnepen az Akord Lengyel Kamarakórus és a Kühne Koncert Fúvószenekar végzett zenei szolgálatot.
Szent László ünnepén a Győri Egyházmegye, valamint a helyi társadalmi és közélet képviselői elhelyezték a megemlékezés koszorúit a lovagkirály káptalandombi szobránál.
Forrás: Győri Egyházmegye