Egyéves képzést szervezett tagjainak az Esztergom-Bajóti Karitász Régió. Az esztergom-szentgyörgymezői templomban Erdő Péter bíboros, prímás június 16-án szentmise keretében adta át a résztvevőknek a tanfolyam sikeres elvégzését tanúsító emléklapokat.
A képzésen Esztergom-Szentgyörgymező, Esztergom-Kertváros, Tát, Tokod, Sárisáp, Annavölgy, Nyergesújfalu, Lábatlan, Szomor és Epöl egyházközségeiből negyvenkét plébániai munkatárs vett részt.
Ferenczy Rudolfné Molnár Éva, a karitászrégió vezetője 1994 őszén kapott megbízást az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyétől a bajóti karitászcsoport és a régió csoportjainak megszervezésére. Bajóton ezt megelőzően Balás Béla akkori plébános, ma nyugalmazott kaposvári megyéspüspök adott helyet nekik, a csoportot ezért is nevezték el a faluról. 1993-ban, amikor „Beton atya” kaposvári püspökként folytatta szolgálatát, Éva testvérbátyját, Molnár Alajost helyezték Bajótra plébánosnak, így ő is odaköltözött a faluba.
Vidéken akkoriban még újdonságnak számított karitásznak nevezni a segítőmunkát. Éva ebben az időben az esztergomi kórház pszichiátriáján dolgozott, és Pátkai István pszichiáter főorvossal sokat járták a falvakat, látogatták a gondozottakat. „Ekkor tanultam meg tőle, hogy a faluközösségekben az emberek mindenféle gondjaira figyelni kell, hiszen a testi panaszok, betegségek és sérülések mellett a szociális és a spirituális problémák is ugyanolyan fontosak” – hangsúlyozta Éva.
Már a kezdet kezdetén egy, az egész régiót átfogó karitásztanfolyamot indítottak.
A felnőtt alapképzés mentálhigiénés kurzussal kezdődött, amelynek Buza Domonkos pszichológus volt az előadója, majd mentora. 1997-ig évente, majd háromévente szerveztek képzéseket.
Erdő Péter bíboros 2003-as lelkipásztori tervével összhangban 2007–2008-ban, a Szent Erzsébet-emlékévben nagyobb létszámmal szervezhettek képzést, a bajóti vidéki régió és a budapesti régiók munkatársainak egy időben. Ezután hosszú szünet következett. Időközben a bajóti régióközpont Esztergomba költözött, és 2015 óta a hivatalos neve is Esztergom-Bajóti Karitász Régióra változott.
Az elmúlt évek során újabb segítőkkel bővültek a csoportok, ezért Molnár Éva úgy látta, szükség volna a képzés újraindítására. Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója engedélyével erre 2017–2018-ban kerülhetett sor, az esztergomi Boldog Ceferino Roma Misszió személyi plébánián és a karitászházban.
Az alapítása 25. évfordulóját jövőre ünneplő régióban már szinte mind a száznyolcvan munkatárs elvégezte a képzést. A tanfolyamok egyik legfőbb célja, hogy a résztvevők felismerjék: nem szolgáltatást nyújtanak, hanem segítő szolgálatot végeznek, és az egész embert szolgálják, testestől-lelkestől.
A Szent Erzsébet Karitász Központ vidéki régiójához három esperesi kerület, harminchárom egyházközség (öt városi és huszonnyolc községi plébánia) tartozik. Nagy öröm, hogy idén Feldhoffer Antal plébános és Bíró Mátyás vezetésével Piliscséven is karitászcsoport alakult.
Június 16-án Écsy Gábor tartotta meg a képzés utolsó előadását. A kurzus értékelése és a beszámolók után hálaadó szentmisével zárult a program. A szertartás főcelebránsa és szónoka Erdő Péter bíboros volt, Écsy Gábor koncelebrált.
Erdő Péter szentbeszédében Krisztus szavait idézte: „Ha elveszik köpenyedet, add oda a köntösödet is” (Lk 6,29). Jézus nem önpusztító idealizmusra akar minket kényszeríteni – hangsúlyozta a főpásztor. – Nem azt kívánja tőlünk, hogy a ránk bízottaktól is vonjuk meg a legszükségesebbet azért, hogy olyasmit is megadjunk esetleg igazságtalanul követelőknek vagy akár rablóknak, amit nem is kértek. Sokkal inkább a mentalitásunkat, a hozzáállásunkat akarja megváltoztatni ezekkel a feltűnő példákkal. Ne csak akkor adjunk valakinek, ha rákényszerítenek minket, hanem figyelmesen járjunk az emberek között, s vegyük észre azt, ha valakinek igazán szüksége van a segítségünkre. Ha így olvassuk például a szegény Lázárról szóló példabeszédet, világos magyarázatát kapjuk ezeknek a radikális jézusi kijelentéseknek. Hiszen Jézus itt sem valami betűről betűre megtartandó, formális előírást akar adni nekünk, hanem a magatartásunk lényegét szeretné átformálni, a szívünket alakítani. Ez az a jézusi hang, amit mindnyájan meghallottunk, amikor arra vállalkoztunk, hogy részt vegyünk a karitász munkájában – zárta beszédét a bíboros.
Forrás és fotó: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye