Fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem
Paolo Carozza nem csupán az emberi jogok, a nemzetközi jog és az összehasonlító alkotmányjog magas szintű műveléséért és oktatásáért érdemelte ki e megtiszteltetést, hanem a Katolikus Egyházban folytatott társadalmi és közösségteremtő munkájáért is.
A professzor sokfelé dolgozott jogászként, például Chilében, Mikronéziában és Olaszországban is. 2006 és 2010 között az Amerikaközi Emberi Jogi Bizottság munkáját segítette először biztosként, később a testület alelnökeként, majd elnökeként.
Számos külföldi felsőoktatási intézményben tanított, többek között Trento, Velence, Milánó és Firenze egyetemein. Jelenleg az amerikai Notre Dame Egyetem jogi karának oktatója, valamint az Indiana állambeli katolikus felsőoktatási intézményhez kapcsolódó Kellogg Nemzetközi Tanulmányok Intézetének igazgatója.
Carozza professzor kutatási területéhez tartoznak az emberi jogok, a nemzetközi jog, az összehasonlító jog, illetve újabban a „law and development”, azaz a jog és az emberi személy integráns kapcsolatának lehetőségeivel foglalkozó tudományág. A professzor többekkel közösen írt legutóbbi könyve az olasz alkotmányos rendszerről szól. A kötet 2015-ben jelent meg az Oxford University Pressnél.
Átfogó és elmélyült tudományos tevékenységének és a Szentszék szolgálatában végzett erőfeszítéseinek elismeréseként Ferenc pápa tavaly a Pápai Társadalomtudományi Akadémia tagjának jelölte.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szenátusának március 27-én délelőtt tartott ünnepélyes nyilvános ülésén az amerikai professzort Tóth Tihamér, a PPKE Jog- és Államtudományi Karának dékánhelyettese méltatta. Ezt követően Szuromi Szabolcs, a PPKE rektora felolvasta az oklevél szövegét, majd tudományos munkássága és a két egyetem közötti szoros együttműködésben kifejtett, közös erkölcsi alapokon nyugvó tevékenysége elismeréseként az egyetem díszdoktorává avatta Paolo G. Carozzát.
Az új díszdoktor székfoglalójában a katolikus egyetemek helyéről és mai küldetéséről beszélt. Hangsúlyozta: a magyarországi katolikus felsőoktatási intézmény hivatása nem változott azóta, hogy Pázmány Péter bíboros egy vallási és történelmi tekintetben egyaránt megtépázott országban megalapította azt a tudomány egységének szimbólumaként. Ennek az egységnek a szolgálata újabb és újabb eszközöket és módszereket kíván meg a tudomány művelőitől. Mindehhez az egyén és a társadalom közös erkölcsi értékeken nyugvó kapcsolata jelent változatlan alapot.
Forrás: Pázmány Péter Katolikus Egyetem