Figyelemre méltó, hogy bár megjelenésekor nem volt különösebb kasszasiker, kicsit később minden idők egyik legnépszerűbb mozijává vált. Számos díjra jelölték, amelyekből alig nyert el néhányat, de szinte minden közönség és/vagy kritikusok által összeállított „kedvenc filmek” jegyzékben előkelő helyen szerepel. Hogy csak egyet említsek: a legnagyobb, több mint két és fél millió filmet tartalmazó internetes adatbázis, az IMDb népszerűségi listáján évek óta rendíthetetlenül az első helyen áll — több mint nyolcszázötvenezer felhasználó szavazata alapján.
Még érdekesebbé teszi e tényt, hogy a film egy olyan kisregény alapján készült, amelyről — kis túlzással — korábban senki nem hallott. Nem egy „magas irodalmi” műalkotás adaptációja, amelyet oktatnak az egyetemeken, hanem egy nagyon is populáris szerző, Stephen King egyszerű története. Úgy tűnik, az igazi mesék mentesek az elitizmustól.
Persze azért nagyon is jól van „megcsinálva” a film, amelyben Andy Dufresne (Tim Robbins) húszévnyi rabságát követhetjük végig Shawshank börtönben. Felesége és annak szeretője meggyilkolása miatt kerül rács mögé, ahol a magasan képzett volt bankár igencsak kitűnik az olvasni is alig tudó fegyencek közül. Ám idővel kiderül, nem azért más ő, mert kiigazodik a számok és betűk világában, hanem mert van valamije, amit a többiek rég elveszítettek.
Sodró történet, szép képek, nagyszerű színészek — ám úgy vélem, nem ettől olyan népszerű ez a film. Hiszen sok olyan van, amely rendelkezik e jó tulajdonságokkal, de csak kevés, amely szinte mindenkit elvarázsol. E film bizonyítja: a remény, a hit, a barátság, a jó győzedelme az, amely igazán megérinti az embereket egy történetben. És úgy gondolom, ez igencsak reménykeltő.