Fotó: Buka Gábor
A templom újjáépítéséhez magyar adományozók is hozzájárultak. Látogatása során Orosz Atanáz püspök átadta a metropólia legutóbbi felhívása eredményeként összegyűlt 15 ezer dollárnyi adományt a melkita görögkatolikus patriarkátusnak, valamint a Miskolci Egyházmegye felajánlását az aleppói melkita érsekségnek.
Jusszef Abszi (I. József) pátriárka április 22-én megáldotta az aleppói érseki székház felújított épületét, másnap délben, Szent György napján pedig a felújított székesegyházat. A főtemplom megáldásán jelen voltak az aleppói egyházmegyék püspökei, a helyi ortodox egyházak helynökei (püspökeiket hat éve nyomtalanul elrabolták), valamint a helyi vezetők, köztük több muszlim is.
Külföldről a magyarországi metropólia képviseletében Orosz Atanáz püspök és Buka Gábor atya vettek részt a szertartáson. A most helyreállított és megáldott székesegyház egyike a legszebb ősi templomoknak Szíriában. Az első liturgiát az épületet ért bombatámadásban megsérült pap végezte.
Az ünnepségek egybeestek az aleppói katolikus püspökök szinódusával. Az Aleppóban működő hat különböző, egymástól független rítusú püspökség most tárgyalt először hivatalosan, Mario Zenari érsek, damaszkuszi apostoli nuncius elnökletével.
Orosz Atanáz a pátriárka kíséretében látogatást tett egy-két, a helyi egyház által már helyreállított többszintes épületben. Az egyik felújított házban orvosi rendelőt alakítottak ki és szociális boltot is működtetnek, ahol a rászorulók kuponnal juthatnak hozzá a szükséges termékekhez. Itt van a hitoktatók és a családok központja is, egy másik közeli egyházi épületben pedig az egyházi nőegylet székhelye. A társasházi lakások mellett különböző szakmák képzési központjai is itt kaptak helyet, például a felsőfokú ápolónőképzésé. A képzésben részt vevő hallgatók mintegy háromnegyede muszlim vallású. Ez kisebb arányban minden képzési formában jellemző, az általános és a középiskolában, valamint más szakképzésekben. A tanítás és a képzés ilyen módon egyfajta békéltetőszolgálat is.
A magyar főpásztor látogatása során egy újabb többemeletes lakóépület alapkövét is megáldották; a ház lakhelyet kereső és külföldről hazatérő családoknak ad majd otthont.
A háború előtt összesen csaknem ötmillió lakosa volt Aleppónak és környékének; ez Szíria lakosságának mintegy egynegyedét tette ki. Jelenleg körülbelül egymillióan élhetnek itt, akik várják, hogy valami újrakezdődjön. Ám a remény egyre fogy, mert bár a harcok véget értek, mostanra gazdasági háború kezdődött. 2016-ban még úgy gondolták, hogy a háború végeztével mindenki újra talál majd munkát, és kiveszi a részét az újjáépítésből. A gazdasági helyzet azonban sokakat megakadályoz ebben. Az embargó és más szankciók hatásai még erősebben sújtják az ott élőket. Ilyen például az áramszolgáltatás hiánya; mindössze napi nyolc órán át van áram a térségben. A gazdaság gyakorlatilag nem működik, az infláció megállíthatatlan. Mindezeken túl rekordmértékű a korrupció. A körülmények gyakorlatilag lehetetlenné teszik az eredményes munkavégzést. Mostanra az emberek kiábrándultak, anyagi forrásaik kimerültek, és nagyon sok szakképzett munkaerőt elvesztettek.
Az emigráció szintén óriási probléma; még akik otthon maradtak, azok közül is sokan máshová vágynak a szívükben. Akik pedig a jobb élet reményében nyugatra indultak, messze nem azt találták, amit reméltek: ők csalódottak a távolban, csakúgy, mint az otthon maradottak. Az Egyház igyekszik támogatni a közösségeket, biztosítani a gyógyszerellátást, segítséget nyújtani az élelmezésben, az iskoláztatásban. A lelkipásztorok erősítik az emberek hitét, megpróbálják az országban maradásra biztatni és arra bátorítani őket, hogy tegyenek tanúságot Krisztus mellett, legyenek a föld sója és a világ világossága.
Orosz Atanáz püspök a szervező bíboros, prímás és metropolita nevében meghívta Jusszef Abszit, a Melkita Görögkatolikus Egyház pátriárkáját a 2020-as Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus görögkatolikus liturgiájára, hogy vezesse a koncelebrációt.