Puszta Sándor emlékezete (1911-1983)

A hetvenes években néha hosszú levelek kíséretében megküldte sorra megjelenő köteteit; a hosszú hallgatás után („huszonöt évig önként hallgattam…”, írta) feltűnően új hanggal jelentkezett, modern, tömörítő stílusban. Férfikora termése a modern magyar lírához tartozik. Tűz Tamást nem számítva korunk pap költői közül talán Puszta Sándor ment el legmesszebbre a szimbolizmus utáni verstechnika alkalmazásában.

Azóta, hogy Móricz Zsigmond „költővé avatta” – büszkén emlegette, könyvei fülszövegére írta a Kelet Népe 1942-es elismerő kritikáját – sokat fejlődött: levette a „papos” prédikáló verseléstechnikát, egyetemes emberi, metafizikai kérdésekkel vívódott. Hiátusos, gondolati elemekből összerakott, csontvázszerű szabadversekkel jelentkezett (főleg a Bronzveretben), később a Cinkenyomban már feloldott, nagyobb lélegzetű szabadversekkel is találkoztunk: az öregedés, az idő múlása, a búcsúzás voltak főbb témái. Természetesen bibliai képek, kifejezetten vallási ihletésű gondolatok is vissza-visszatérnek, például az Emberfia-ciklusban:
egyéni
helyi
kicsi golgotákkal
teli a lét
mindnyájunknak meg kell halnia
Ugyancsak az Emberfiában:
Vissza kell adnom
mindent neked
Uram
ím vissza is adok
nincs már semmim
és senkim sincs
kagylóhéj-üres vagyok
Te zúgj bennem
Örök óceán.
A politikai helyzet, leányfalui magánya, a nagyvilágtól, a nemzetközi kultúrától való elszigeteltsége mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy egy ideig tematikájában, kifejezésmódjában a pózoló szónoklatoknál megrekedt, talán ezért is ignorálták. Amikor aztán – 1969-től – a Magvető sorra jelentette meg kis köteteit, bámulatos lendülettel alkotott, de nem bőbeszédűen, hanem plilinszkys tömörséggel. Befejezésül még egy háromsoros:
két száraz ág
nem tellett többre
soha tündöklőbb dallamot!
(Poverello)

Emléknap Leányfalun

Puszta Sándor emléknapot rendez március 2-án a leányfalui egyházközség, abból az alkalomból, hogy a neves pap-költő, aki negyvenhat évig szolgálta plébánosként Leányfalut, huszonöt évvel ezelőtt hunyt el. A 9 órai szentmisét követően megkoszorúzzák sírját, majd 10,45-kor kiállítás nyílik és emlékműsor kezdődik a Faluházban. Köszöntőt mond és a tárlatot megnyitja Nyíri Csaba polgármester. Jelenits István ünnepi megemlékezését követően színművészek, fiatalok adnak elő Puszta Sándor verseket.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.