Szabó István Mephisto című filmje 1982-ben nyerte el a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. Főhőse, Hendrik Höfgen vérbeli színész. Egész életén át Mephisto szerepére készül Goethe darabjában, s a nagy előadás megvalósítása és sikerre vitele érdekében hajlandó bárkivel szövetkezni. A náci hatalomátvétellel beköszönt a központilag diktált kultúra korszaka — nem kétséges, kihez kell fordulni és kiknek a támogatását kell elnyerni, ha valaki szeretné kiteljesíteni művészi életművét. Másokhoz hasonlóan Höfgen is azzal nyugtatja magát, hogy tulajdonképpen semmi roszszat nem tesz: nem foglalkozik semmi mással, csak az örök értékekkel. A legnemesebb művészetet szeretné a legmagasabb színvonalon bemutatni.
„Kicsoda vagy?” — kérdi Faust a színpadon Mephistót, s elhangzik a sátáni figura híres válasza: „Az erő része, mely örökké rosszra tör, s örökké jót mível.” Höfgen örökké jót akar mívelni, s eszében sincs, hogy rosszra törjön. A szünetben a kopasz náci tábornagy a páholyába kéreti a kopaszra maszkírozott színészt. „Tökéletes a maszkja! A megtestesült Rossz, a szent Rossz! Pedig a tekintete milyen szelíd így közelről, és milyen puha a kézfogása, Höfgen! Érdekes! Talán ez is a színészet titkai közé tartozik, nem? Erőt és észt mutatni, holott valójában gyenge az ember…” Ez a vérfagyasztó jelenet a mű csúcspontja: a Mephistónak öltözött Höfgen kezet ráz a tábornagynak öltözött Mephistóval, aki tökéletesen átlát rajta.
Höfgen az a fajta színész, aki azért alakít könnyen szerepeket, mert puha, gyurmaszerű lélek. Igaz, így tartása sincs. Előbb-utóbb a hatalom bábfigurája lesz. Nincs ugyanis éles átmenet az apró megalkuvások és a sátáni erők hűséges szolgálata között. Aki sosem szakít időt lelkiismeret-vizsgálatra, aki soha nem suttogja magában megrendülten, hogy „és ne vígy minket kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól”, azt a pokoli erőtér gyorsan magába nyeli. Aki nem hallgat a lelkiismeretére, előbb-utóbb azokra fog hallgatni, akik okosabbak és erőszakosabbak nála, s rosszra törvén örökké azt mondják, jót mívelnek.