Ezer év emlékei

Bár a Krisztus-hívő lakosság a népvándorlás századaiban eltűnt a vidékről, az ókeresztény emlékeknek valószínűleg szerepük volt abban, hogy a város lett az 1009-ben alapított egyházmegye püspöki székhelye. S ha Pécsre gondolunk, e két, időben elváló örökség ma is összefonódik, hiszen együtt alkotják az egyházmegye ma is élő kultúrájának gyökereit. A pécsi püspöki székhely történetének kezdetétől bőkezű javadalmakban részesült – ezen időszak művészeti emlékei azonban áldozatul estek a tatárjárás pusztításának. A korszak gazdagságáról ma az egyházmegyei gyűjteményhez tartozó Dómmúzeum mesél, ahol a székesegyház 1800-as évek végi átépítése során előkerült, ezernél több XII. századi kőfaragványt mutatják be. Ez Közép-Európa legnagyobb román kori kőtára, amely nemcsak méretében egyedülálló, hanem a leletek művészettörténeti jelentőségét tekintve is, hiszen olyan templomdíszítésről tanúskodik, amely példa nélküli volt az Árpád-kori Magyarországon. Mikor az itáliai és francia mestereket dicsérő faragványokat megtalálták, a XIX. században, egy kőtárban helyezték el azokat. A ma látogatható múzeumot 2004-ben hozták létre a gyűjteményből. A kiállítóteremben úgy rendezték el a töredékeket, a török korban elpusztított arcú emberalakokat és a csodálatosan kidolgozott növényornamentikával ellátott köveket, ahogyan eredetileg elhelyezkedhettek a székesegyházban – kelet-nyugati tájolással, oldalt az altemplom lejárataival, amelyek hazánk legértékesebb román kori emlékei közé tartoznak.

A tatárjárás után újra virágzó, az ország egyik legnagyobb főtemplomával büszkélkedő pécsi püspökség gótikus és reneszánsz kincsei a török megszállás alatt vesztek el. A megelőző évszázadokból csupán egyetlen műtárgy maradt fenn Pécsett. A bazilika kincstárának anyagából 1994-ben létrehozott állandó kiállítás legrégebbi tárgya ez az 1500 körül készült filigrános kehely. A legenda szerint egy, a mohácsi csatamezőről menekülő ember rejtette el egy odvas fába, ott találták meg 1800 körül. A székesegyház Mária-kápolnájában helyet kapott tárlat anyagának gerincét az egyházmegye következő évszázadainak szakrális művészeti emlékei alkotják. A barokk kortól a XX. századig számos főpap gyarapította a kincstárat, a liturgikus könyvek, textíliák, ötvösmunkák gazdag gyűjteményének csupán kis része látható az egyházmegyei múzeumban. A bemutatott, jobbára külföldi – bécsi, augsburgi – műhelyekben készült tárgyak egyszerre hordozzák a különböző korok kultúrtörténeti emlékeit, illetve készítőik, megrendelőik hitének nyomát.

A kiállítás részeként a Mária-kápolnában őrzik Európa legnagyobb alabástromfaragását, egy ismeretlen holland mester alkotását. Gazdag családok készíttettek ilyen emlékköveket, hogy haláluk után is hirdessék emléküket. A hit, a remény és az ötféle szeretet allegóriáját megjelenítő faragás több mint két évtizeden át készült, ezért végül a ma már ismeretlen megrendelők nem vették át az alkotást. Eszterházy Pál László viszont, aki pálos rendfőnökként Rómában élt, ki tudta azt fizetni, s mikor 1780-ban kinevezték pécsi püspökké, magával hozta az emlékkövet. A pécsi az egyetlen olyan Szent István-i egyházmegye, amelynek alapítólevelének keltét napra pontosan ismerjük: 2009. augusztus 23-án ünnepli a püspökség fennállásának ezredik évfordulóját. Ez alkalomból egy központi szakrális gyűjteményt hoznak létre a volt kanonoki házban, amelyet most Martyn-házként ismernek a pécsiek. A tervek szerint itt, a tágas kiállítótérben helyet kapnak a jelenleg raktáron lévő tárgyak, illetve azok a műkincsek is, amelyeket egyelőre a környező plébániák rejtenek – így őrizve és közvetítve a következő nemzedékek számára az egyházmegye és általa az egyetemes keresztény kultúra művészeti értékeit.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.