A projekt Magyarország Kormányának döntése nyomán 1,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült. A fejlesztés első ütemében megvalósítani tervezett építési, generálkivitelezői munkálatokat – a közbeszerzési eljárás nyerteseként – a Pesti Építő Zrt. végezheti.
A millenniumi projekt fő célkitűzése a bencés szellemiséghez igazodó és a kor turisztikai igényeinek megfelelő, innovatív, egyedi, élményalapú vallási és zarándokturisztikai attrakció kialakítása a bakonybéli Szent Mauríciusz-monostor szakrális tereinek, turisztikai és szolgáltató épületeinek, közösségi tereinek, valamint Bakonybél község központi terének megújításával. A vallási és turisztikai szolgáltatások hatékonyabb ellátása érdekében a fejlesztés keretében megújítják, illetve bővítik a bakonybéli Szent Mauríciusz-monostorhoz tartozó épületeket.
A projektelemek komplex, egymás hatását erősítő egységet alkotnak, így a meglévő békés, természetközeli közeg megtartásával egyedi kivitelű, innovatív turisztikai, kulturális és vallási tematikájú látogatóközpont jön létre Bakonybélben. Fogadóteret, ajándékboltot és kávézót, kóstolóteret, fedett közösségi teret, látványműhelyeket és hozzájuk tartozó foglalkoztatóteret, gyógynövényszárító padlást és bemutatóhelyet alakítanak ki, valamint egy, a bakonybéli Szent Mauríciusz-monostor ezer évét bemutató kiállítási egységet és vetítőtermet hoznak létre. Lesz zarándok- és turistaudvar a látogatók fogadására, remetelak egyszemélyes cellákkal, közösségi ház, valamint parkoló is, és a templomban idegenvezetést is biztosítanak. E szolgáltatások egy része jelenleg is rendelkezésre áll, de a munkálatok befejezése után megújulva és kibővülve várják majd az érdeklődőket. Az épületek energiaellátását napelemes rendszer és karsztvizes hőszivattyú is segíti majd.
A január 18-án aláírt kivitelezői szerződés a projekt első ütemének megvalósítására vonatkozik, amelynek keretében megújul a Szent Mauríciusz és vértanútársai-templom belső tere. Restaurálják az épület barokk berendezését, a templom új padozatot kap, és zöldenergiás padlófűtést, valamint energiatakarékos világítási rendszert alakítanak ki. A meglévő fogadóépület helyiségeinek átstrukturálásával és bővítésével, valamint a közlekedés megújításával az idelátogató tágasabb, kényelmesebb térben ismerkedhet majd a monostor és a környék termékeivel, a monostor udvarára belépve pedig könnyebben elérhetővé válnak az új és megújuló attrakciók, mint például a gyógynövényszárító padlás, a kóstolótér, az ajándékbolt és a kávézó. Felújítják az épületek által közrefogott zarándok- és turistaudvart is, tetővel, díszkapukkal és kellemes környezettel teszik színvonalasabbá a vendégfogadást. A ma még szűkös térben működő műtárgymásoló, bronzmegmunkáló és könyvkötő műhelyek új épületszárnyban várják majd a látogatókat, s ezentúl látványműhelyként funkcionálnak.
A kibővített magtárépületben kap helyet a monostor ezeréves történetét bemutató, innovatív elemeket is felvonultató új kiállítási egység. A tárlat átfogó képet nyújt a millenniumát ünneplő bakonybéli bencés monostor és környezete múltjáról, illetve bemutatja a most is itt élő közösséget. A kiállításon tablók, egyedi épített installációk, érintőképernyős terminálok, műtárgyak és vetítés segítségével elevenedik meg a bakonybéli szerzetesi élet, a monostor történelme. A látogatóközpont szomszédságában a monostor energiatakarékos és fenntartható ellátását biztosító „energiafészer” létesül, és a látogatók számára fedett parkoló épül.
A munkálatok tervezett ütemezése szerint a megújult templom 2018 júliusában nyitja meg kapuit, az új kiállítás és a látványműhelyek pedig 2018 októberétől lesznek látogathatók.
Forrás és fotó: Szent Mauríciusz-monostor