A rendszerváltozást követően megújult a kegytemplom: új tetőt, toronysisakot, fűtést, padlózatot, világítást, sőt új freskókat is kapott. 2008. június 24-én XVI. Benedek pápa a kegytemplomnak basilica minor címet adományozott, ami tovább gazdagította a kegyhely liturgikus életét. A zarándokokon kívül ma egyre több látogató és turista érkezik ide.
A vallási turizmus mindinkább fellendül napjainkban. Ennek jegyében – Máriagyűd hagyományainak és szakrális jelentőségének megfelelően – a kegyhely fejlesztésére két évvel ezelőtt pályázatot nyújtott be a helyi plébánia a dél-dunántúli operatív program keretében. A tervet támogatták ugyan, de akkor forráshiány miatt tartaléklistára került Máriagyűd.
Múlt év őszén dőlt el, hogy az 525 millió forintos költségvetésű program 500 millió forint támogatást kap.
Mintegy százezer vallási turista keresi föl évente a kegyhelyet, s mostanáig nem tudtak gondoskodni megfelelő ellátásukról. A kegytemplom és a szabadtéri létesítmények fizikai és esztétikai állapota leromlott, a megközelítésüket segítő útvonalak nehezen járhatóvá váltak. A pályázat lehetővé teszi a kegyhely egészének építészeti és tájépítészeti megújítását.
Szükségessé vált a kegytemplom statikai megerősítése és vízszigetelése, valamint homlokzatának teljes rekonstrukciója, illetve a templom orgonájának átépítése. A templom mögött található imaudvar egy részét – a meglévő tetőszerkezethez igazodva – lefedik. Emellett az egész udvart felújítják. A meglévő pavilonsorhoz új vizesblokk kapcsolódik majd, mosdókkal és illemhelyiségekkel.
A kegytemplom környezetében kicserélik és egységesítik a kőburkolatot, ezáltal csökkennek a szintkülönbségek is. A várfal (támfal) alatti területet parkosítják, parkolóhelyeket alakítanak ki, részben önkormányzati területen. Teljesen megújul a szabadtéri oltár és annak környezete. A jövőben akadálymentesen közelíthető meg ez a helyszín is.
Kiépítik a szabadtéri oltár és a domboldalon található Fájdalmas Szűzanya- (Pietà-) szobor közötti gyalogutat, kerti padokkal, világítással, ivókutakkal. A két méter széles, közel nyolcszáz méter hosszú sétány alaprajza egy hatalmas, térbeli rózsafüzér képének felel meg. A Fájdalmas Szűzanya-szobor rekonstrukciójára és a szobor környezetének területrendezésére is sor kerül.
A szerződéskötés és a szükséges hatósági engedélyek beszerzése után idén tavaszra készülnek el a végleges kiviteli tervek. A kegyhely fő búcsúinak időpontjait figyelembe véve legkorábban 2014 őszén kezdődhet meg az építkezés, s előreláthatólag 2015 decemberében már teljesen megújulva várja majd Máriagyűd a látogatókat.
Fényképezte: Cser István