A büntetőjogi kódex a továbbiakban büntethető diszkriminációnak tekint minden olyan megnyilvánulást, amely a nemi identitás és a nem kifejezése ellen irányul.
Az intézkedés célja, hogy jogilag védje a gyűlöletcsoportok propagandájától azokat, akik nemi identitásuk miatt eltérnek a többségtől, így például a transzszexuálisokat. „Az Egyház minden emberre úgy tekint, hogy az Istentől, Teremtőnktől kapott és önmagából fakadó méltósággal rendelkezik, bármilyen módon határozza is meg magát, és bármilyen életstílust is választ.” Ebből következően igazságtalannak tartja „a diszkrimináció és az erőszak minden formáját, amely a személy, a közösség vagy emberek kategóriája ellen irányul”. A kanadai püspöki konferencia ilyen értelemben egyetért a diszkriminációellenes törvény céljával.
„Ennek ellenére a katolikusok nem támogathatnak bizonyos alapelveket, amelyek a törvény hétterében állnak, és amelyeket a mai társadalom széles körben elfogad” – hangsúlyozzák a főpásztorok. A legsúlyosabb ezek közül az, amely azt állítja, hogy a nem elválasztható a biológiai szexualitástól, illetve az egyén döntésére van bízva. A modern genderelmélet e központi alapelve szemben áll a természetjoggal és a keresztény kinyilatkoztatással, ezért Ferenc pápa és XVI. Benedek is nyíltan elítéli. Ahogyan a Teremtés könyvében (Ter 1,26–27) is olvashatjuk, Isten férfinak és nőnek teremtette az embert. A Katolikus Egyház Katekizmusa pedig kijelenti: minden férfinak és nőnek feladata, hogy felismerje és elfogadja szexuális identitását, amely magában foglalja a fizikai, a morális és a spirituális különbségeket és az egymást kiegészítő jegyeket, amelyek hatással vannak a személy valamennyi aspektusára, teste és lelke egységében.
A kanadai püspökök határozott aggodalmuknak adnak hangot amiatt, hogy a törvény súlyos következményekkel járhat a szólás-, a gyülekezési és a vallásszabadságra nézve. Arra buzdítják a katolikusokat és minden jóakaratú embert, hogy védelmezzék e szabadságjogokat és azokat az emberi méltóságra vonatkozó koncepciókat, amelyeken ezek alapulnak.