Vértanúk a liturgiában (1. rész)

A IV. század közepétől, amikor is az ókori egyházüldözések véget értek, a vértanúk iránti tisztelet nagy hatással volt a liturgikus naptár, a plébániarendszer, a szentek iránti tisztelet és az értünk való közbenjárásuk megértése, a Szentföldön kívüli zarándoklatok kialakulása, valamint az ereklyetisztelet kifejlődésére. Különösen az első két helyen említett tény nagy horderejű, a mai liturgikus életünk szempontjából is. Az Úr húsvétjának heti (vasárnap) és éves ünneplése az első pünkösdtől jelen van a hívők liturgikus gyakorlatában.


A karácsony december 25-i dátuma és az a köré szerveződő adventi időszak, valamint a karácsonyi idő megjelenése a liturgiatörténetben annak az egyszerű ténynek köszönhető a latin egyházban, hogy 340 körül állították össze először a teljesség igényével annak listáját, hogy az év egyes napjain mely szentek emlékezetét tartjuk (haláluk emléknapja). E napok közé ékelték Urunk, Jézus Krisztus születésének ünnepét (december 25-re datálva). Az Úr ünnepeinek ciklusai és a szentek ünnepeinek nyilvántartásai egymást erősítve alakították ki tehát azt a kalendáriumi rendet, amelyet mindmáig használunk. Persze ez a rendszer az évszázadok során sokat változott, és minden bizonnyal továbbra is alakulni fog az idők végéig.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.