Védelmez minden bajtól

A miértre a legegyszerűbb válasz az, hogy ezt olvassuk a Szentírásban: „Isten elküldte Gábor angyalt Galilea Názáret nevű városába egy szűzhöz, aki egy Dávid házából való férfinak, Józsefnek volt a jegyese” (Mt 1,27). A latin misekönyv szövegében is a jegyes szó szerepel (sponsus). A szentszék néhány évvel ezelőtt a Liturgiam authenticam instrukcióval (2001. március) hangsúlyozottan kérte, hogy ne értelmező módon, hanem szó szerint fordítsuk le a hivatalos latin imádságokat. Ez a magyarázata annak is, hogy a misekánon konszekrációs részében szereplő pro multis (sokakért) kifejezést pontosan, tehát nem értelmező jelleggel („mindenkiért” formában) kell mondani a szentmiséken.

 

A megértés szempontjából nagyon fontos tudnunk, hogy a zsidóknál a házasságkötést eljegyzés előzte meg, amely jogi értelemben már házastársakká tette a feleket. Mária jegyes mivolta tehát annyit jelent, hogy jogilag József feleségének számított, de még a szülői házban lakott. Általában az eljegyzés után egy évvel történt a tulajdonképpeni menyegző, amikor az új asszonyt ünnepélyes formában bevezették a férfi házába. A jegyesség jogi szempontból sokkal többet jelentett, mint később a keresztény kultúrában. Majdnem azonos volt a házasságkötéssel.


A házasságkötés előtt a felek eljegyezték egymást, amit egy írott szerződés erősített meg (setar). A vőlegény, miközben – két tanú jelenlétében – aláírta a megállapodást, ezt a formulát mondta: „Te az én feleségem vagy.” Emellett egy értékes tárgyat, a későbbi időkben jegygyűrűt ajándékozott a menyasszonyának. A Biblia és a Talmud az eljegyzés szóra a qiddushim kifejezést használja, amely megszentelést, valaminek a különleges használatra való elkülönítését jelenti. Ha e kifejezést a férfi és a nő kapcsolatára alkalmazzuk, akkor a nő elkülönítését, lefoglaltságát jelenti egy konkrét férfi számára.

 

A latin „jegyes” szó jelentheti a házastársat is, sőt az olasz nyelvben ma már csak az esküdt hitvestársat jelenti. A mai magyar nyelvben sohasem szoktuk a valóságos házastársakat jegyeseknek nevezni, sohasem mondjuk, hogy jegyben járnak egymással. A jegyesség ugyanis, bármenynyire igaz és mély kapcsolat is, végeredményben mégis csak ideig tartó, sőt bármikor felbontható, tisztán csak emberi, a jegyesek akaratára bízott kötelék. A házastársi viszony ezzel szemben örökké tart, soha fel nem bontható, nem pusztán a felek akaratán múló kötelék, hanem Istentől rendelt, örök értékű kapcsolat. Máriának Szent Józseffel való kapcsolata ilyen volt: Isten rendelte, nem csupán néhány hónapra vagy esztendőre, hanem az egész örökkévalóságra.

 

Nyugodtan mondhatjuk tehát, hogy Szent József Isten akarata szerint igazi házastársa volt Szűz Máriának, mivel a hit, a szeretet és a hűség kapcsolta őket egymáshoz, és Isten tette ezt a kapcsolatot soha meg nem szűnővé. Valóságos házasságban éltek, sőt lélekben inkább egyek voltak, mint bármely más házastársak egyek lehetnek testben.

 

Mondhatnánk Szent Józsefet Mária férjének is, de ez a kifejezés mintha egyúttal jelezné és kiemelné a férfi és a nő közötti testi kapcsolatokat is, amelyekről József és Mária között természetesen nem beszélhetünk. Legjobb lesz tehát, ha továbbra is úgy emlegetjük Szent Józsefet, mint a Boldogságos Szűz Mária jegyesét (Lk 1,27), mint az Úr Jézus nevelőatyját (Lk 2,48) és a Szent Család gondviselőjét.

 

IX. Piusz pápa 1870. december 8-án az Anyaszentegyház védőszentjének is nyilvánította, mivel Szent József nemcsak a kis názáreti családnak, hanem az egész egyháznak is pártfogója. Az egyház Krisztus titokzatos teste, itt a földön „tovább élő” Krisztus, hiszen a megdicsőült Krisztus az egyház által folytatja a földön megváltói művét. Jézus védelmezője földi életének első és erőtlen éveiben Szent József volt. Méltó, hogy ő legyen a pártfogója a tovább élő Krisztusnak is. Ő, aki a gyermek Jézust nem egy veszélyből kimentette, védelmezze most is Krisztus egyházát minden bajtól.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.