Idén augusztus 28-án emlékezünk arra a hatvan évvel ezelőtti tragikus napra, amikor egy gyilkos golyó kioltotta Péter atya fiatal életét. A titokban felszentelt görögkatolikus püspök, Orosz Péter mindössze harminchét évet élt meg. Lelkipásztori működésének kezdetén, az emberi élet virágjában szakadt félbe papi hivatása. Megemlíteném, hogy halála előtt Péter atya azzal bízta meg egyik lelkipásztor barátját, Beszkid Miront, hogy mondjon érte hálaadó szentmisét. Volt valami vészjósló előérzete? Ki tudhatja ezt bizonyosan? Egyedül a mennyei Atya…
Péter atya egy Máriapócs-hoz közeli településen, Biriben született 1917. július 14-én. Édesapja, Orosz János a helyi görögkatolikus templom paróchusa volt, édesanyja, Rakovszky Erzsébet a berezniki paróchus lánya, nagyapja, Orosz Pál esperes pedig a kisvárdai görögkatolikus templom építtetője.
A rövid házasságból két fiúgyermek született: édesapám, János 1914-ben, három évvel később pedig Péter, a később titokban felszentelt görögkatolikus püspök. A két gyermek korán árva maradt. Először az édesapa távozott az élők sorából 1918 novemberében, a spanyolnáthajárvány idején, papi szolgálata ötödik esztendejében. Özvegy nagymamám a négyéves Jancsikával és a kétéves Petikével ekkor kénytelen volt hazaköltözni a szülői házba, Bereznikre, ahol édesapja, Rakovszky Cirill volt a helyi paróchus. Később házasságot kötött Dudinszki Tibor jegyzővel, s ezt követően a család 1921-ben Kereckére költözött. Itt két gyermek született, Erzsébet és Tibor.
1926 áprilisában azonban egy betegségben meghalt az édesanya is. A fogadott apa újra megházasodott. A két kisebbik gyermek vele maradt, a két nagyobbik fiúgyermek, az ekkor tizenegy éves Jancsika és a nyolcéves Petike nagyapjuk fiatalabbik húgához, Orosz Annához és annak családjához kerültek Szkotárszki községbe, ahol gondos és szeretetteljes nevelésben részesültek. Az árvák megpróbáltatásainak azonban még nem volt vége. Meghalt Orosz Anna férje, Szabó Sándor, s ekkor a gyerekek gondozását a megboldogult paróchus fiának családja, Szabó András paróchus és neje, Jackovics Zsófia vették át. A Szabó család hat saját gyermeke mellett szeretetben nevelkedett a befogadott két fiú is. Péter innen járt be a huszti gimnáziumba, ahol 1937-ben sikeresen leérettségizett. Ugyanebben az évben felvételt nyert az ungvári papi szemináriumba. A cölibátus felvétele után 1942. június 28-án szentelték pappá Domonya községben, a Nagyboldogasszony-templomban. Magyar anyanyelvén kívül Péter atya jól ismerte a latint, a helyi ruszin és ukrán, valamint a francia nyelvet, így mindig meg tudta találni a közös hangot a hívekkel.
Nem állhatom meg, hogy meg ne osszam a tisztelt olvasóval Pirigyi Istvánnak, keresztapám volt szeminaristatársának véleményét, aki számos könyvében és tanulmányában jellemezte Péter atya lelkipásztori és emberi vonásait. Barátainak úgy beszélt róla, mint szent emberről, amilyennel még soha nem találkozott. Emlékezetes volt derűs arca. Pirigyi István atya szavai szerint olyan meleg szeretetet sugárzott egész személye, amilyet csak a legnagyobb szentjeinktől tapasztalhattak a környezetükben élők. Péter atya önmegtagadó életet folytatott. Nagyon is tisztában volt a Kárpátalját és az egész világot sújtó problémákkal, és világos volt előtte, hogy a keresztény hit legnagyobb ellenségei a fennhéjázás és a gőg.
1942-ben Sztojka Sándor püspök kinevezte Orosz Pétert segédlelkésznek Nagykomját község paróchiájára. 1947-től a hatalom egész Kárpátalján megindította összehangolt támadását az egyházak ellen. Különösen a görögkatolikus egyház szenvedett nagy sérüléseket, hiszen az volt a cél, hogy beolvasszák a keleti ortodox egyházba, és ezzel teljesen megsemmisítsék.
Elkezdődtek a letartóztatások, a megtorlások és a papság fizikai megsemmisítése. Emiatt Popovics János bilkei paróchus letartóztatását követően a később boldoggá avatott Romzsa Tódor mártír püspök kinevezte Péter atyát paróchusnak Bilkére. Bölcsen előre látva az egyházak ellen irányuló megtorló intézkedéseket, megelőző lépéseket tett a görögkatolikus egyház megmentésére. Bendász István kanonok atya adatai szerint titokban püspökké szentelt két lelkipásztort: Chira Sándort és Orosz Pétert. Ez 1944. december 19-én történt. A kanonok, aki egykor maga is a Gulag foglya volt, szabadulása után saját maga és családja szabadságát kockáztatva, felbecsülhetetlen értékű hiteles dokumentumot gyűjtött össze a kárpátaljai lelkipásztorokról és a görögkatolikus egyháznak a sztálini üldöztetés éveiben kifejtett tevékenységéről. Ez az anyag később több kiadványnak is alapját képezte. A nemes munkát jelenleg fia, Bendász Dániel atya folytatja.
Romzsa Tódor püspök előrelátása sajnos később bebizonyosodott: Chira Sándor segédpüspököt 1949. február 10-én letartóztatták a szovjet hatóságok.
Különösen élénken maradt meg emlékeim között utolsó találkozásunk Péter keresztapámmal. 1947 októbere lehetett, amikor meglátogatta a családunkat, és nálunk vendégeskedett Ungváron. A családi ebéd közben Péter atya és édesapám gondterhelten beszélgettek valamiről – talán akkoriban lehetett Peti bácsi Romzsa Tódor püspök atyánál audiencián. Búcsúzáskor keresztapám a lelkemre kötötte, hogy a kis ceholnyai kápolna mellett elhaladva ne felejtsek el betérni egy imára. A régi imakönyvet, amelyből a két testvér – édesapám és Peti bácsi – imádkoztak, ma is féltett kincsként őrzöm.
Rövidesen szörnyű hír rázta meg a kárpátaljai görögkatolikus híveket. Egy álnok közúti támadást követően Romzsa Tódor püspök atyát kórházba szállították, ahol alattomos gyilkosság áldozata lett. A hatóságok – reményeik szerint – így szabad utat kaptak céljaik megvalósításához. 1948 júniusában letartóztatták és tíz év kényszermunkára ítélték édesapámat, Orosz Jánost. Testvérére, a titokban felszentelt püspökre súlyos feladatok hárultak: irányítania kellett a kárpátaljai görögkatolikus egyházat, és meg kellett mentenie azt a teljes megsemmisítéstől.
Feltétlenül említést érdemel a bilkei és nagykomjáti hívek részéről tapasztalható szeretet és ragaszkodás, amellyel körülvették az illegálisan működő lelkipásztorukat, és rejtegették a KGB szervei elől. Péter atya e segítségnek köszönhetően tudta teljesíteni főpapi szolgálatát egészen addig az 1953-ban elérkezett tragikus augusztusi napig. A falubeliekkel való jó kapcsolat kölcsönös volt. Lelkipásztoruk gondját viselte a rászoruló híveknek, különösen azoknak, akiknek kiskorú gyermekeik voltak, hiszen maga is ismerte az árvaságot, és tudta, hogy az emberek jóságának köszönhetően vergődött ki nehéz helyzetéből, és lett azzá, aki. Péter atya képes volt az utolsó ingét vagy egyetlen pár cipőjét is levetni, és odaadni a nincstelennek. Hűséges segítőtársaival – Horinecki János, Margitics Iván (későbbi püspök) és Csengeri János és Román János atyával – járták a környékbeli falvakat, végezték szolgálatukat.
Férjem gyermekkori barátja, vitéz Medve Pál, jelenleg egri lakos, akinek édesapja, idősebb vitéz Medve Pál dolhai esperes és paróchus volt, nagy tisztelettel emlékezett vissza Péter püspökre. Amint említette, a dolhai paróchián zárt ajtók mögött, a jelen lévő lelkipásztorok szigorú titoktartási kötelezettsége mellett olvasták fel Péter püspök pásztorleveleit, és a felolvasás után – biztonsági okokból – sajnos meg is semmisítették azokat. Egyik levelében Péter püspök felvetette például a hatóságok és az aposztata papok által erőltetett ortodox vallásra (pravoszláviára) való áttérés kérdését is. Ez görögkatolikus egyházunk öt hittételének a megtagadását jelentette volna. A későbbi vértanú püspök lélekben is támogatta lelkipásztorainkat, és a görögkatolikus vallásunkhoz való hűségre és kitartásra buzdította őket. Minden erejével azon volt, hogy a Munkácsi görögkatolikus egyházmegyét ne rendeljék erőszakosan a Moszkvai patriarchátus jogi hatáskörébe.
1953. augusztus 27-én aztán bekövetkezett a tragikus esemény. A kegyetlen gyilkos keze nem remegett meg, amikor meghúzta fegyverének ravaszát, és kioltotta Péter atya életét, aki egy útkereszteződés melletti feszület előtt térdelve rózsafüzért imádkozott. Szimbolikus halál a keresztre feszített Jézus előtt…
A hatóságok mintegy negyven évig sikeresen titokban tudták tartani a vértanú püspök elhantolásának helyét. Tették ezt azért, hogy ily módon megakadályozzák a főpásztornak kijáró végső tiszteletadást. A hívek kitartó kutatásainak eredményeként azonban – sok viszontagság után – végül is sikerült fellelni Péter püspök földi maradványait, amelyeket az ilosvai rendőrkapitány garázsában betonba ágyaztak be. A görögkatolikus szertartás szerinti megkésett temetésre végül 1992. augusztus 28-án került sor Bilkén. A hálás hívek a mártír püspök tiszteletére kápolnát építettek, amelyben a Szent Család-kép előtti oltárasztal üveglapja alá helyezték el hamvait. Magyar Pál, Bilke paróchusa imakilencedet írt a mártír püspök dicsőítésére.
A közelmúltban Sasik Milánnak, a Munkácsi görögkatolikus egyházmegye püspökének kezdeményezésére, valamint Szőke János és Puskás László posztulátorok aktív közreműködésével elkezdődött Orosz Péter mártír püspök boldoggá avatásának eljárása. Remélem, az oltárra emelés Isten kegyelméből még a mi életünkben megtörténhet.
Idén augusztus 28-án megemlékezést tartanak a kárpátaljai Bilkén, Orosz Péter Pál mártír püspök utolsó szolgálati helyén, mennyei születése 60. évfordulója alkalmából. A bilkei hívek egy családi jellegű árvaház építésébe kezdtek, amely néhai lelkipásztoruk nevét viseli majd, hiszen Péter atya maga is árva volt. Az épületet még a tél beálltáig szeretnék tető alá hozni, ha sikerül előteremteni a szükséges forrást. Sajnos a szűkös anyagi lehetőségek miatt az építkezés elakadt. Most támogatókat keresnek a munkálatok folytatásához. Bízunk abban, hogy az Úristen segítségével és Péter atya közbenjárásával a pénzügyi akadályok elhárulnak, és a gyermekotthon mégis felépülhet.