Szerénységénél csak tudása volt nagyobb

Gál professzor úr emléke elevenen él az Apor Vilmos téri templom környékén. A nemzetközi hírű teológus a Hittudományi Akadémiára történő kinevezését követően, 1961-ben az itteni plébánián kapott szerény lakást, melyhez hű maradt haláláig. Természetesen a templomi életből is kivette a részét. Évtizedekig ő mondta a hétköznap reggeli hatos és a vasárnap déli szentmisét. Tapintatos, szerény természete sohasem tette kényelmetlenné a plébánosok és a káplánok helyzetét. Országos tekintélyével nem élt vissza, a vállalt feladatait – a szentmisék mellett a rendszeres gyóntatást – pontosan teljesítette, de az egyházközség ügyeibe nem folyt bele. Ha felkérték, esketett, keresztelt, temetett is. A vasárnap déli tömör, bölcs szentbeszédei természetesen sokakat vonzottak városszerte. A fiatalokkal, különösen a ministránsokkal atyaian baráti viszonyt ápolt. Ajtaja mindig nyitva állt a kamaszok és az egyetemisták előtt, akik tisztelték tudását, és méltányolták, hogy bármiféle fölényesség, kioktatói szándék távol állt tőle.

Az egyházközség legutóbbi lapjában az emléktábla-avatásra készülés jegyében összeállítást közöltek a hívek visszaemlékezéseiből. Egyikük idézi egykori plébánosuk, Haid Árpád mondatát: „Szerénységénél csak tudása volt nagyobb.” Feri bácsi – sokan így szólították – szokása volt, hogy mindennap az esti mise után hosszan sétált fel s alá a plébániaépület és a templom körüli kis parkban a Szűzanya és a Krisztus-szobor közötti kis ösvényen. Ilyenkor csendben elmélkedett, de mindig megszólítható volt, és a legkisebbek kérdéseire is pontos, érthető, figyelmes választ adott. A plébánia hívei számára a professzor úr ugyanaz maradt, miután a Pázmány Péter Egyetem alapítása és a rektori teendők a nyakába szakadtak. Ez volt az igazán imponáló benne. A tudás, a felelősség, a megbízatásaival járó valóságos hatalom soha nem zökkentette ki normális életritmusából, megszokott emberi habitusából.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.