Az úgynevezett Júdás-evangélium tintája
Egyiptomban, 1970-ben találták meg a harmincegy oldalas, feltehetően görögből fordított, kopt nyelvű papirusziratot, amelyet már lyoni Szent Iréneusz is ismert mint apokrif (tehát az egyház által nem elfogadott, eretnek) evangéliumot. Joseph Barabe amerikai kémikus szerint a dokumentumot egy 280-ban készült tintával írták. A tudósnak ez a megállapítása a közelmúltban megerősítést nyert, amikor összehasonlították a Júdás-evangélium és egy, a párizsi Louvre-ban őrzött hasonló korú, papiruszra írt szerződés tintáját. A kopt nyelvű iratról a vizsgálati eredmények alapján immár hitelesen állítható, hogy a III. századból való. Ez azonban semmit nem változtat azon a tényen, hogy tartalma nincs összhangban a Biblia és az egyház tanításával.
(Die Presse)
Az ENSZ főtitkára a szentatyánál
A szentatya és Ban Ki-moon április 9-ei találkozójukon áttekintették a világ jelenlegi válságövezeteit Szíriától Koreáig, és megvizsgálták a béke helyzetét ezeken, illetve az ENSZ fennhatósága alá tartozó más területeken. A tárgyalás során kiemelten foglalkoztak az emberkereskedelem problémájával, különösen a nők, a menekültek és az elvándorlók vonatkozásában.
A második mandátumának elején járó ENSZ-főtitkár bemutatta Ferenc pápának a következő öt évre szóló programtervét is, amelynek középpontjában a konfliktusmegelőzés, a nemzetközi szolidaritás, valamint a méltányos és fenntartható gazdasági fejlődés előmozdítása áll.
(VR)
További párbeszéd a pénzmosás ügyében
A Szentszék elkötelezetten folytatja a párbeszédet a Moneyval Bizottsággal, amely az Európa Tanács keretében értékeli az egyes nemzeteknek a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása ellen hozott intézkedéseit. Április 9-én a bizottság döntött arról, hogy a Szentszék és Vatikán Városállam eredményeiről szóló következő éves jelentését decemberben teszik közzé. A bizottság elfogadta továbbá a Szentszék javaslatát, mely szerint e jelentés ne csak a központi ajánlásokra, hanem mindazokra a területekre terjedjen ki, amelyek a kulcsfontosságú ajánlások körébe tartoznak. A Vatikán e kezdeményezésével megerősítette elhatározását, hogy építő párbeszédre törekszik a Moneyval Bizottsággal, és még teljesebb körképet kíván nyújtani azokról az intézkedéseiről, amelyeket a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzése érdekében tett intézményeiben.
(VR)
Roncalli és Montini levelezése
Olaszországban megjelent Angelo Giuseppe Roncalli (XXIII. János pápa) és Giovanni Battista Montini (VI. Pál pápa) 1925 és 1963 között váltott kétszázegy levele. A kötet kiadói Marco Roncalli újságíró és az immár kilencvenhét éves Loris Francesco Capovilla érsek, XXIII. János egykori személyi titkára. A levelekben szó van többek között a zsidóüldözésről, a francia püspököknek a Vichy-kormányhoz fűződő viszonyáról, illetve különböző lelkipásztori tapasztalatokról. XXIII. János pápasága idején ötvenhét levelet írt Montini bíborosnak. A kötet címe: A hit és barátság levelei – Lettere di fede e di amicizia (1925–1963).
(KAP)