Nagy készülődés a legkisebb kontinensen

Nemcsak a városban, hanem az egész kontinensen s az óceániai szigetvilágban is nagy a készülődés. Amerikából, Ázsiából, Európából zarándokok ezrei érkeznek majd a legkisebb kontinensre, hogy részt vegyenek július 10. és 14. között az előtalálkozókon, amelyeket Ausztrália nagyvárosaiban tartanak majd a helyi katolikus egyházközségek, s azután a nagy találkozón Sydney-ben, ahol a fiatalok szentmise keretében XVI. Benedek pápával is találkozhatnak, akinek ez lesz első ausztráliai látogatása. A rendezvénnyel párhuzamosan ifjúsági fesztivált is szerveznek, valamint a „Hivatások expóján” pavilonjaikban mutatkoznak be a szerzetesrendek, keresztény közösségek, mozgalmak. A multikulturális, különféle vallások templomaival „külső megjelenésében” is sajátos egységet és sokféleséget megjelenítő Sydney-ben nagy kihívás elé néz az ausztrál katolikus egyház, melynek nemcsak a szervezés a feladata – hiszen egyéb feltételek adottak, mivel az olimpiai helyszíneket az egyház rendelkezésére bocsátotta az állam -, hanem a kérdések része az is, hogy a nagy múlttal nem rendelkező, ámde annál ígéretesebb jelennel büszkélkedő ausztrálok lelkületére milyen hatással lesz a találkozó, sőt már az előkészület is.

Az ifjúsági világtalálkozót megelőző napokban egész Ausztrália, sőt még Új-Zéland egyházmegyéi is bekapcsolódnak a fiatalok vendéglátásába. Ezek a napok a keresztény hit fényében történő kulturális találkozás lehetőségét teremtik meg. A zarándokok bekapcsolódhatnak a helyi közösségek életébe, megismerkedhetnek az ausztrál és új-zélandi keresztények hétköznapjaival. „Az ifjúsági világtalálkozó jó alkalom a megtérésre, ezért nem szabad hagynunk, hogy a szervezési feladatok háttérbe szorítsák a lelki felkészülést” – figyelmeztetett George Pell bíboros, Sydney érseke, akinek Mindszenty József bíboros, hercegprímás az egyik példaképe, ahogy azt korábban, egy lapunkban megjelent interjúban elmondta. „A világtalálkozó egyik áldása számunkra Krisztus tanítása, amely a nyilvánosság elé fogja vinni a lelki értékeket” – vallja George Pell bíboros.

Anthony Fisher, Sydney segédpüspöke és a találkozó szervezőbizottságának koordinátora is hasonlóképpen tájékoztat az előkészületekről: a szervezésnek mindig lelki elkötelezettséggel kell párosulnia. A világtalálkozó nagy jelentőségű esemény Ausztrália és Óceánia minden fiatalja számára, újra elgondolkodhatnak az élet természetfölötti dimenzióján, és ismét rátalálhatnak az Istennel való kapcsolatra. Az új evangelizáció nagy lehetősége lesz ez – mondta a segédpüspök. A találkozók hagyományához tartozik az ifjúsági világtalálkozók keresztjének „zarándoklata” is. A kereszt két találkozó közötti időszakban a világot járja, a Kölnben megtartott találkozó után hosszú afrikai zarándokúton volt, majd Dél-Koreába érkezett, tavaly július 1-je óta pedig egy Mária-ikonnal együtt Ausztrália egyházmegyéiben hordozzák körül a keresztet a fiatalok. Nemrég a fővárosban, Canberrában a parlamentben is járt a világtalálkozók jelképe.

Az egyházi események (katekézisek, szentmisék, közösségek bemutatkozása) mellett a szervezők hónapok óta készülnek az ifjúsági fesztiválra is, ahova – csakúgy, mint az egyházi programokra – mindenki hivatalos (nem csak a hívők). Egész Ausztráliából és a világ minden tájáról jelentkeztek már művészek a fesztiválra, amely háromnapos lesz, zenei programokkal, színházi előadásokkal, kiállításokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, utcai előadásokkal, műhelybeszélgetésekkel. „Ez csak néhány módszer arra, hogy a fiatalokat arra biztassuk, fejezzék ki kreatívan a hitüket” – tájékoztatta a SIR hírügynökséget Anthony Fisher püspök. A fiatal művészek templomokban, galériákban, parkokban, játszótereken és egyéb szabadtéri helyszíneken várják majd a résztvevőket. A programokra már több mint ötezer művész jelentkezett: képzőművészek, szobrászok, színészek, költők, táncosok. A fesztivál szervezőirodájának felelőse szerint az esemény a vártnál jóval nagyobb érdeklődést váltott ki világszerte a fiatalok körében.

Számos ausztrál őslakos is bekapcsolódott a programokba. Kiemelkedik közülük Richard Campbell festőművész, aki alkotótársaival sajátos „bennszülött” jelleget is kölcsönöz majd a találkozónak. Művei a kereszténység főbb témáit és eseményeit mutatják be az őslakosok kultúráján keresztül. A Sydney-be látogató zarándokok a világtalálkozó promóciós anyagain Campbell műveiből vett keresztút- és feltámadásmotívumokat, illetve Madonna-ábrázolásokat láthatnak majd. A művész egy katolikus pap biztatására kezdett el festeni, aki azt javasolta neki, hogy festményeiben kapcsolja össze a Biblia világát az őslakosok kultúrájával. Campbell így vall erről: „Munkám során újra felfedeztem és felidéztem népem történeteit. Így jöttem rá, hogy mennyi hasonlóság van az ausztrál őslakosok és a kereszténység története között. Van valami, ami mindannyiunkat összeköt lelkileg, az állatok, a fák, a folyók, a sziklák mind testvéreink, és ugyanahhoz az Istenhez tartozunk, Istenben mind egyek vagyunk” – mondta az ausztrál képzőművész. Istenben mind egyek vagyunk. Egybecseng ez a gondolat az idei találkozó központi témáival: a misszióval és a Szentlélekről való elmélkedéssel. A rendezvény mottója: „Amikor leszáll rátok a Szentlélek, erő tölt el benneteket, és tanúim lesztek” (ApCsel 1,8). Erre a „találkozásra” készít fel a fiataloknak írt üzenetében XVI. Benedek pápa, egyúttal aláhúzva II. János Pál pápa egykori ausztráliai látogatása alkalmával kiadott apostoli buzdítását: ahogy egész Óceániának, Ausztráliának is szüksége van arra, hogy újra felfedezze keresztény gyökereit.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.