Amikor a rendszerváltás végre lehetővé tette, hogy Középfölde más történetei is napvilágot lássanak magyarul, az alkotónak is egyre több rajongója lett. Az igazi áttörést természetesen korunk legnagyobb médiája, a film jelentette. Talán ez magyarázza, hogy a Magyar Tolkien Társaságot is A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége 2001-es bemutatóját követően, 2002. június 16-án hozták létre Szegeden.
E kulturális egyesület „John Ronald Reuel Tolkient (1892–1973), a páratlan mítoszteremtő írót és kiemelkedő filológust tisztelő, műveit és az általa teremtett mitológiát szerető, az azokban megnyilvánuló örök emberi értékeket – barátságot, szolidaritást, önzetlenséget, közösségért érzett felelősséget, az alkotó munka örömét és az érintetlen természet szépségének tiszteletét – magukénak vallók közössége”. Sok éve már, hogy az író születésnapján, január 3-án megrendezik a Tolkien-napot. Idén az Uránia Nemzeti Filmszínház adott otthont a találkozónak. Az igazi rajongók magukra ölthették kedvenc figurájuk jelmezét.
Volt itt Gandalf, Szarumán, Tölgypajzsos Thorin éppúgy, mint ork harcos vagy balrog. Utóbbi szerencsére nem lángolt úgy, mint a filmben. Éowynből három is akadt, míg Szauron megszemélyesítésére persze senki sem vállalkozott, érthető okokból. A lányok tündehajat fonathattak maguknak, míg a társasjátékot kedvelők választhattak a megannyi hobbitos táblás vagy kártyajáték közül. A gyerekeket több akadályból álló feladatsorozat várta. Aki pedig a regények hátterével szeretett volna alaposabban megismerkedni, az beülhetett a számtalan előadás egyikére. Szó volt itt Középfölde nyelveiről és a sárkányok szerepéről is. Mivel a Tolkien által kitalált világ igencsak kapcsolódik a kereszténységhez, nem véletlen, hogy a mitológiai-teológiai tudnivalók is előkerültek.
Mindenki maga döntheti el, vajon milyen mélységig érdemes belemerülni egy kitalált világba, az viszont vitathatatlan, hogy akik eljöttek erre a napra az Urániába, azok nem pusztán élményekkel gazdagabban térhettek haza. Magukkal vihettek egy kis darabot azokból az értékekből, melyeket John Ronald Reuel Tolkien is magáénak vallott.