A közösség fontos tagjai a hívő szülők gyermekei. Nekik is helyük van a közösségi ünneplésben, dicséretes és örömteli, ha a szülők őket is magukkal hozzák a szertartásra. Gyermekkel együtt részt venni a misén a szülők részéről nagy felelősség és áldozat is.
A gyerekektől, főként amikor még egészen kicsik, nem várja, nem is várhatja el senki, hogy azzal a figyelemmel és fegyelemmel vegyenek részt a cselekményen, mint a nagyobb gyermekek vagy a felnőttek. Egy kisgyerek nem feltétlenül akkor hallgat, amikor szeretnénk. Mozogna, amikor mi csendben ülünk és a homíliára figyelünk, s leköti őt az is, amit mi észre sem veszünk. A mise alatt a gyermek számára fontos lehet a templom terében felfedezőútra indulni. Hangosan beszélni, kiáltani, énekelni, nevetni vagy sírni egy kisgyermeknél többnyire még nem tudatos döntésből fakadó cselekedet, ezért erkölcsi felelőssége sincs e tetteiért. De a szüleinek már lehet…
A szaladgáló, sikongó, zajosan játszó kisgyerek zavarhatja a papot a beszédben, az imában, és ugyanígy a híveket is akadályozhatja a liturgiában való részvételben.
A gyermeknek be kell járnia a maga útját ahhoz, hogy érett, tudatos, bölcs felnőttként éljen, döntsön, cselekedjen. Amíg idáig nem jut el, addig rászorul a szülei útbaigazításaira, elismerésére, áldozataira, határozottságára és egyéb nevelő célzatú beavatkozásaira. Ez érvényes és igaz a gyermek misén való részvételére is. Ha még nem tud együtt cselekedni a többiekkel, segíteni kell neki: tiltással, azzal, hogy figyelmét lefoglalják a templom hátsó részében, s ha kell, azzal is, hogy szülei – akár csupán pillanatokra, akár a mise teljes idejére – kiviszik őt a templomból.
Fotó: Cser István