Görögkatolikus lelkiség

Milyen megrázó a pünkösd utáni 22. vasárnap evangéliumának (Lk 16,19–31) utolsó mondata! Az örök kárhozatra jutott, földi életében dúsgazdag ember kéri Ábrahámot, hogy küldjön figyelmeztetést a még életben lévő öt testvérének, nehogy ők is a pokolba kerüljenek. Ábrahám ekkor mondja ki ezt a súlyos mondatot: „Ha a halottak közül támad fel valaki, annak sem hisznek” (Lk 16,31). S hogy kik ezek? Nyilván azok, akik a dúsgazdag ember testvéreiként hozzá hasonló életmódot folytattak. Csak a vagyonuk gyarapításával törődtek, nem hallgattak a jézusi tanításra: „Ahol a kincsed, ott a szíved is” (Mt 6,21). Óhatatlanul felidéződik előttünk Jókai Szegény gazdagok című regénye, amelyben minden a pénz, a vagyon körül forog, de igazi boldogságot egyetlen szereplő életében sem találunk. Ám a regénynél számukra sokkal fontosabb a Szentírás üzenete és a liturgia azt értelmező szövege.
Kortársaink közül hány, de hány emberre érvényes ugyanez az evangéliumi tanítás: „Ha a halottak közül támad fel valaki, annak sem hisznek.” Szerencsére mi nem így vagyunk vele, mert mi hiszünk a Feltámadottnak, a mi Urunk Jézus Krisztusnak, aki értünk „szegénnyé lett, hogy szegénysége által” meggazdagodjunk (2Kor 8,9). Vállalta a betlehemi szegénységet, a názáreti nélkülözést, a jeruzsálemi kitaszítottságot, a golgotai lemeztelenítést. De mindeközben mérhetetlenül gazdag volt a mennyei Atya akaratának teljesítésében. Milyen szépen fejezi ki ezt az egyik kánonunk szövege: „Az atyai keblet el nem hagyva meglátogattad a mi szegénységünket.” Valóban azért, hogy „Istenben tudjunk gazdagodni” (Lk 12,21). Ámde akarjunk is valóban, nehogy a dúsgazdag sorsára jussunk, amikor már minden késő lesz!
Ne akarjunk azonban más portája előtt söpörni. Tekintsünk inkább magunkba. Gondoljuk meg: mi mennyire vesszük komolyan, hogy a földi életben kell jót cselekednünk? Mert ez az érdemszerzés ideje. Ha olyan kőszívűek vagyunk, mint a dúsgazdag ember, és egy morzsányi jót sem tudunk tenni a szükséget szenvedő embertársunkért, akkor a túlvilágon, az „áthághatatlan szakadék” (Lk 16,26) túlpartján az örök, a változatlan és változhatatlan szenvedés vár ránk.
Mindehhez még azt is meg kell fontolnunk, hogy nem önmagában a szegénység adja az üdvösséget. Nem pusztán azért jut valaki a mennyországba, mert földi életét koldusként tengette. Hanem azért, mert zúgolódás nélkül, Isten akaratába belesimulva élte. Ahogy önkiüresítésében Jézus – bár istenségét megtartva (Fil 2,6–11) – magára vállalta az emberi élet minden nyomorúságát, hogy a mennyei Atya akaratának teljesítésében élje földi életét, s ezáltal üdvösséget hozzon nekünk. Csak akkor örököljük Isten országát (Mt 5,3), ha lélekben tudunk szegények lenni.
Igenis, mi hiszünk a Feltámadottnak, aki az üdvösség örömhírét hirdeti nekünk, és ennek fényében igyekszünk élni! Így éneklünk neki: „Te érettünk emberré levén (…) eltemetéseddel a pokol bilincseit összezúztad, föltámadásod által pedig mindnyájunkat gazdaggá tettél, kegyelmes Urunk, dicsőség neked.”

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.