Fordulatok a könyvtárban

Ő mellesleg azt is tudja: kinek mit ajánlhat. A visszavitt könyvet is meg lehet vele beszélni. Jóízű nevetése gyakran tölti be a könyvtárat. Mert az bizony időnként vicces hely is. Egyszer például egy gimnazista fiú ezekkel a szavakkal kért segítséget: „Csókolom, érdeklődni szeretnék, A nyomorultak bent vannak?” Ezen sokáig derült mindenki. Azóta sem tudok mosoly nélkül gondolni Victor Hugo könyvére. 

Emlékszem a gimnázium könyvtárára már egy másik városban. Hányszor vackoltam be magam a művészettörténet polcai közé! Az ottani könyvtáros nénivel hosszú eszmecseréket lehetett folytatni Fra Angelicóról, Giottóról. Maga volt a mennyország.

Később, az egyetem nagy könyvtárában ért az első csalódás. Ugyanis be sem tehettük oda a lábunkat. Ott már nem ismertük a „könyvtáros nénit”. Kérőlapra kellett kiírni a könyv raktári számát, és néhány óra múlva a bejáratnál lehetett átvenni a keresett művet. Nem volt túl romantikus, de meg lehetett szokni.

Ahogyan majd ahhoz is biztosan hozzászokunk, hogy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban egy ideje automata adja ki és veszi vissza a könyveket. Tudom, egy ilyen nagy intézményben, ahol naponta több száz olvasó megfordul, ésszerű, ha a technika segít. És az is igaz, hogy a könyveket visszavevő és kiadó könyvtárosok munkája olyan volt ott, mintha egy gyár szalagja mellett ültek volna. Pultjuk előtt mindig kígyózó sor állt. Csak nyúltak a könyvért, lehúzták a kódját, bevették vagy visszaadták. Az olvasóval csak akkor váltottak néhány szót, ha tartozást jelzett a gép. Bizonyos értelemben érthető, hogy hivatalukat automaták váltották fel. (Bízom benne, csak a munkakörüket és nem a munkájukat vette el a technika.)

Mégis zavarba ejtő érzés kerített hatalmába, amikor a „kedves arcú szőke nő”, a „szép fülbevalós lány” és a „sovány arcú fiú” helyett gépek fogadtak. Igaz, sorba alig kellett állnom, simán és gyorsan ment minden. Kicsit túl gyorsan is. Úgy szédültem ki onnan, mint akit fejbe vágtak.

Tudom, a kütyük korát éljük. Haladni kell a korral, meg kell tanulni benne élni, és nem tilos élvezni, ha hétköznapjaink egyszerűbbek, kényelmesebbek lesznek egy technikai vívmánynak köszönhetően. De azért jó lesz odafigyelnünk arra, hogy ebben a szép és gyors új világban legalább egy ember legyen a gépek közt, akivel lehet néhány szót váltani, és aki esetleg azt is tudja, „a nyomorultak” hol vannak…

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.