Alighogy kiengedték, egy helybéli plébánoshoz, Flavin atyához ment, aki segített megszabadulni a régi bandától. Katolikussága mostanra életének meghatározó része lett. „Mindennap templomba megyek, ezzel kezdem a napot, s ott tizenöt-húsz percig imádkozom: azért, hogy jó apa, férj, fiú, testvér, barát és szomszéd legyek, jó példaképe azoknak, akik elismernek, s jó követője az Istent szolgálóknak. Az ima rávilágít arra, hogy mi a fontos, kifejezi a hálámat az áldásokért, s emlékeztet, mit kell tennem. A templomban töltött pár perc átsegít a napon.”
Először a nyolcvanas évek végén, Marky Mark néven, popénekesként futott be, majd Calvin Klein divatcégének alsóneműreklámjaiban vált híressé. Színészként olyan filmekben szerzett nevet, mint például a Boogie Nights, a Sivatagi cápák, a Viharzóna és Az olasz meló. Martin Scorsese 2006-os, bombasikerű thrillerében, A téglában nyomozót játszott, s alakításáért Oscar-díjra jelölték. Jelenleg a Ted című vígjátékát láthatjuk a mozikban. „Attól, hogy jó színész vagyok, még nem alszom jobban, vagy nem jutok könnyebben a mennybe — vallja —; számomra a legfontosabb, hogy segítsek másokon, s embert neveljek a gyermekeimből. A szüleim is főként azért voltak rám büszkék, mert elköteleződtem a családom mellett. Apa és házastárs — a legfőbb szerepek, amelyeket valaha játszottam.”
A színész négy gyermek édesapja: Ella kilenc-, Michael hat-, Brendan négy-, Margaret pedig hároméves. „Reggelente iskolába viszem a nagyobbakat, vagy épp karatéra — meséli —, s este jön össze a család: megvacsorázunk, majd a lámpaoltásig tartó éktelen lárma közepette együtt vagyunk. A feleségemmel hajnalban jut egy kis időnk egymásra, ilyenkor kávéval ébresztem.” A modellként dolgozó Rhea és Mark 2001 óta éltek kapcsolatban, de csupán 2009-ben kötöttek szentségi házasságot. Ennek oka a „logisztika” volt: a feleség eredetileg baptista volt, s időbe telt, míg áttért, és megbérmálkozott, illetve Kaliforniában akartak esküdni, de a bostoni Flavin atyánál.
„Áldottnak érzem magam — mondja Mark —, mert míg egykori barátaim vagy a börtönben ülnek, vagy meghaltak, addig én boldog családban élek. Ha valaha viszszakerülnék a börtönbe, az azért történhetne meg, mert a szeretteimet védem.” Hogy jó példát mutasson a gyerekeknek, a színész minden tetoválását eltávolíttatta, többek között Szilvesztert, a macskát és Csőrikét a bokájáról, Bob Marley portréját a bal karjáról, az „Istenben bízom” feliratot a mellkasáról és a rózsafüzér képét a nyakáról. S persze a füvezésről is leszokott.
Amikor szabadult, eldöntötte, nem a szavaival, hanem a tetteivel bizonyítja be: tényleg megváltozott, s hatni tud a közösségre, melyből jön. 2001-ben alapítványt hozott létre a bandákba verődő gyerekek támogatására. „Fő célunk, hogy csökkentsük az iskolából lemorzsolódó gyerekek számát — fejti ki. — Napjában több mint hétezer kölyök hagyja ott a sulit, különösképp egyedülálló szülők gyermekei, akiknek sok testvérük van. Munkát, pénzt szeretnének keresni, hogy segítsék a családjukat. Én tizennégy éves koromban kezdtem dolgozni, nem fejeztem be az iskolát. Ha újraélhetném az életem, csak ezt az egyet nem tenném meg, mert minden ettől a ponttól indult el a lejtőn.”