Pedig a világon a leginkább üldözöttek a keresztények, különösen azokban az országokban, ahol az iszlám törvényei határozzák meg a társadalom életét. Mintegy kétszázmillió keresztény életét vagy szabadságát fenyegeti veszély, kényszerül menekülésre. Észak-Korea kommunista diktatúrájában dúl minden vallás legkeményebb üldözése. Szaúd-Arábia a „ranglista” második helyezettje. Afganisztán, Szomália, Irán és a Maldív-szigetek területén szinte egyáltalán nem beszélhetünk vallásszabadságról. Pakisztánban és más muzulmán országokban nemcsak a kormány, de sokszor a szélsőséges vallási irányzatok is lehetetlenné teszik azok életét, akik meg akarják vallani keresztény hitüket. Szudán északi részén Dél-Szudán függetlenségének kikiáltása óta fokozódott a terror. Nigériában a Boko Haram terrorszervezet miatt súlyosbodik a helyzet.
A Kínai Népköztársaságban a protestánsokkal együtt mintegy nyolcvanmillió keresztény él elnyomás alatt. Indiában, Nepálban vagy Kazahsztánban is nehéz a helyzet.
Az iraki keresztények védelme érdekében fogalmazott meg felhívást a magyar kormány nevében a Külgazdasági és Külügyminisztérium augusztus 8-án. „A magyar kormány mélységes aggodalommal figyeli és a leghatározottabban elítéli azt a szélsőséges ideológián alapuló esztelen erőszakot, amely az Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezet iraki katonai előnyomulásával az általános biztonsági helyzet romlását eredményezi, valamint a vallási erőszak terjedésével a teljes közel-keleti térség biztonságát, így az iraki keresztény közösségek puszta létét is veszélyezteti.”
A korábban mintegy másfél milliós iraki keresztény közösség lélekszáma az iraki válság 2003-as kirobbanása óta négyszázezerre csökkent, és a jelenlegi helyzet a közösség megmaradását veszélyezteti. „Magyarország álláspontja, hogy a nemzetközi közösségnek fel kell lépnie védelmükben.”
A Kereszténydemokrata Néppárt nevében Rétvári Bence alelnök, államtitkár augusztus 10-én nyilatkozatot adott ki a keresztényüldözések ellen.