Emléktábla a bátor jezsuitáknak

A magyar jezsuiták önfeláldozó lélekkel mentették az üldözött zsidókat, katonaszökevényeket, felkarolták a menekülteket, a kibombázott és elárvult családokat. A budapesti Mária utcai rendház szenespincéjében a nyilas hatalomátvétel után kétszáz főt, köztük több mint száz zsidót rejtegettek az atyák. (Ez a jelenet látható a márványtábla bronz emlékplakettjén, melyet Miletics Katalin szobrászművész készített.) Az avató ünnepségen Polonyi Istvánné megrendítő emlékeket felidézve számolt be sebesült katonaférjének a rendház szenespincéjében töltött napjairól.

A zsidók mentésében három jezsuita játszott különösen fontos szerepet. Jánosi József a svéd Vöröskereszt és a pápai nunciatúra menleveleivel az üldözöttek százait mentette meg. Raile Jakab a budapesti Pápai Nunciatúra Segítő Bizottságának elnökeként saját családtagjai és jezsuita rendtársai, elsősorban Reisz Elemér segítségével mentett meg üldözötteket, amiért 1992. február 24-én posztumusz Jad Vasem-díjat kapott Jeruzsálemben.
1950 után a jezsuiták internálótáborokba kerültek. Ezekben az években a magyar provincia hatvannégy tagját összesen 1067 évre ítélték. Az elítéltek többsége a pesti, a váci és a márianosztrai fegyházban töltötte büntetését, de volt, akit a Szovjetunióba deportáltak. Egyeseket a dorogi bányákban vagy a várpalotai építkezéseken, büntetőszázadokban foglalkoztattak. A rendelkezés feloldása után általában segédmunkásként, jobb esetben betanított munkásként keresték meg a megélhetéshez szükséges anyagiakat. A nehéz esztendőkre Bálint József atya emlékezett vissza. Az emléktáblákat Lukács János, a magyar rendtartomány tartományfőnöke leplezte le, az ünnepségen közreműködött Ferenci Éva és Márai Enikő előadóművész.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.