Fotó: Vatican News
A nyilatkozat főbb pontjait Abraham Steiner rabbi, az izraeli országos bioetikai tanács társelnöke olvasta fel; ő javasolta a kezdeményezést Ferenc pápának. A dokumentum szövegét egy vallásközi csoport dolgozta ki a Pápai Életvédő Akadémia irányításával. Az aláíráskor jelen volt több bíboros, David Rosen rabbi, valamint Syamsul Anwar, az indonéz Muhammadiyah iszlám szervezet központi bizottságának elnöke. Az eseményre többen üzenetet küldtek, köztük Hilarion volokamszki metropolita is.
Vincenzo Paglia érsek, a Pápai Életvédő Akadémia elnöke szerint világos és egyértelmű állásfoglalásról van szó. „Nem akarjuk előidézni a betegek halálát, sem pedig hozzásegíteni őket az öngyilkossághoz” – fejtette ki az érsek, aki a közös nyilatkozat aláírása alkalmából rendezett ünnepséget vezette.
Beszédében hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a három monoteista vallás képviselői újra kiálltak az emberi élet védelmében. Az ember a halál közeledtével törékennyé és kiszolgáltatottá válik. Az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság kérdése nemcsak a modern orvostudomány, hanem a kortárs kultúra számára is meghatározó. Az orvoslás – valódi jelentése szerint – nem egyenlő a páciensek élete feletti rendelkezéssel. Ha véget vetünk az életnek, azzal megtagadjuk az értelmét. Az orvostudománynak nem az a feladata, hogy mindenáron visszaadja a betegek egészségét vagy meghatározatlan időre meghosszabbítsa az életüket, hanem az, hogy gondozza az embert akkor is, ha a betegsége gyógyíthatatlan. E tekintetben ajánlatos a palliatív kezelések alkalmazása, amelyek enyhítik a gyógyíthatatlan betegségek fájdalmas tüneteit – fejtette ki a Pápai Életvédő Akadémia elnöke. – A halálhoz vezető fájdalmas úton lelkileg is támogatni kell a betegeket és a hozzátartozókat. Ebben a kérdésben vallásközi és ökumenikus konszenzus született.