Philippe Falardeau filmjében egy montreali kisdiák, a tizenegy éves Alice e szavakkal jellemzi iskoláját: „Bár nem a legcsodálatosabb, de az enyém. Amikor elkezdtem ide járni, anyukám azt mondta, itt minden szuper lesz, és tényleg így is lett. Itt vigyáznak ránk, akkor is, ha hiperaktívak vagyunk. De ez az a csodálatos iskola, ahol a tanárnőnk egy este felakasztotta magát az osztályban. A mamám, aki légi utaskísérő, nem volt itt, pedig jó lett volna, mert nagyon nehéz időszak volt ez számomra.”
A tanárnő öngyilkossága után az iskola vezetése mindent megtesz, hogy a gyerekek fel tudják dolgozni a tragédiát. Átfestik az osztálytermet, kirendelnek egy pszichológust, és gyorsan felvesznek egy tanárt, hátha az oktatás zökkenőmentes folytatása segít a tanulóknak a felejtésben. Így érkezik közéjük egy algériai emigráns férfi, Bachir Lazhar (Mohamed Fellag).
Az új pedagógus hamar megtalálja a hangot a rábízottakkal. Azt is észreveszi, hogy a látszat ellenére súlyos teherként nehezedik rájuk szeretett tanáruk halála. Különös érzékenysége abból fakad, hogy nemrég egész családját elvesztette Algériában.
Falardeau két szálon meséli el a történetet, mindvégig elválasztva őket egymástól. Bachir ugyanis soha nem beszél az osztálynak a saját életéről. Ezért lehet a nézőnek olyan érzése, hogy bár az egyik tragédia felerősíti, kontrasztosabbá teszi a másikat, eszközei lehetnek egymás gyógyításának.
Külön ki kell emelni e film kapcsán két gyerekszereplőt. Az Alice-t játszó Sophie Nélisse a fent idézet szavak elmondásánál visszafogottan, mégis drámai erővel tudja átadni a benne dúló érzelmeket. A Simont alakító Émilien Néron pedig a tanára halála miatt bűntudatot érző fiú megformálásával mutat olyan mélységet, mely egy felnőttnek is dicséretére válna.
A Lazhar tanár úr című filmet még játsszák itthoni mozik. Érdemes megnézni.