Szobori búcsú Ópusztaszeren

Országjáró

Már 1897-ben, az Árpád-emlékmű elkészültekor is összejöttek a környékbeli iparosok, kereskedők és tisztviselők, hogy megemlékezzenek honfoglaló vezérünkről. Ekkor rendezték az első szobori búcsút.


A száztizenhat éves rendezvényre idén szeptember 8-án harminc lovas kocsival – köztük kordéval, fiákerrel, pados kocsival és sátras szekérrel – érkeztek a környékről az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba.

A felvonulás után Kiss-Rigó László megyés püspök tartott ünnepi szentmisét a monostor romjainál. Hetedik alkalommal adták át a Szer Üzenete-díjat, amelyet idén Mádl Dalma és posztumusz elismerésként Karácsony Sándor kapott. A Katolikus Karitász jószolgálati nagykövetének, Mádl Ferenc volt köztársasági elnök özvegyének méltatásakor elhangzott: olyan keresztény emberről van szó, aki mindent megtesz embertársaiért, segít hajléktalanoknak, nehéz sorsú gyermekeknek, romáknak, és szerényen, kitartóan végzi jótékony munkáját.
www.delmagyar.hu

Hittanárpéldakép

Az Olvasó írja

Nagy tisztelettel és szeretettel emlékezem arra a példaképre, aki 1929-től huszonegy éven át volt a Toldy Ferenc Gimnázium hittanára, és aki 1950 februárjáig, a hit- és erkölcstan betiltásáig fáradozott az ifjúság nevelésén.

Petró László hittanár, pápai kamarás, a Katolikus Hitoktatók és Hittanárok Egyesületének ügyvezető alelnöke, a Katolikus Nevelés című folyóirat felelős szerkesztője és kiadója, a tanügyi tanács tagja, tudományos cikkek írója, a Toldy Ferenc Gimnázium 11. számú Bocskai cserkészcsapatának tisztje, a Mária Kongregáció szervezője és vezetője 1934-től 1950-ig az óbudai Irgalomház (Budapest III., San Marco u. 50.) bentlakásos lelkésze is volt.

Európa

Francia bíboros a cigányok helyzetéről

André Vingt-Trois párizsi bíboros-érsek, a francia püspöki konferencia elnöke az Europe 1 rádióban augusztus 25-én úgy nyilatkozott, hogy bár Franciaországnak nem feladata minden cigány ember befogadása, problémáinak megoldása, kötelessége velük kapcsolatban a jogállam és az emberi jogok szellemében eljárni. „Bizonyos határokat nem szabad átlépni” – szögezte le a bíboros. (KNA)

Szelíd szóval az erőszak ellen

Ferenc pápa felhívására világszerte Szíria békéjéért imádkoztak

Ferenc pápa felhívására világszerte imavirrasztást tartottak szeptember 7-én Szíria és a Közel-Kelet békéjéért. Ezen a napon a római Szent Péter téren a szentatya a megbocsátásról, a párbeszédről és a kiengesztelődésről beszélt. Hazánkban minden egyházmegyében szerveztek imavirrasztást. A Szent István-bazilikában a liturgiát Cserháti Ferenc esztergom–budapesti segédpüspök vezette. Jelen voltak az Esztergom–budapesti főegyházmegye, a Szent István-bazilika, szerzetesrendek, a Sant’Egidio közösség és más lelkiségi mozgalmak, valamint a testvéregyházak képviselői.

Európai egyházak a párbeszéd útjáról

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) és az Európai Egyházak Konferenciája (KEK) közös nyilatkozatot adott ki a Szíria és az egész világ békéjéért felajánlott böjt- és imanap alkalmából, amelyet Ferenc pápa szeptember 7-ére hirdetett meg.

Szembesülve a szenvedéssel, a pusztítással és a halálesetekkel, amelyeket a nemes szír népnek már hosszú ideje el kell viselnie, megerősítjük, hogy nemet mondunk a háborúra.

Biciklitúra ferences lelkülettel

Ritka az a közösség, amelyet két évtized leforgása sem képes alapjaiban megingatni. Az egymást még egyetemi, főiskolai éveik alatt megismerő egykori pasaréti ferences fiatalok, akik ma már többnyire nagycsaládos szülők, ilyen közösséget alkotnak. Legerősebb kapocs közöttük a ferences lelkület, hisz többségük az esztergomi vagy a szentendrei ferences gimnáziumban végezte középiskolai tanulmányait. A hittanórákon az Istenben való növekedés mellett egymás jobb megismerésére is alkalmuk nyílt. Az együttlét iránti igényük aztán több imaközösséget hívott életre, és számos közös szabadidős programot is szerveztek. A legnagyobb szabású esemény az évente megrendezett kerékpártúra.

Szegények és gazdagok a Szentírásban

Nemzetközi Biblikus Konferencia Szegeden

Közel kétszázan vettek részt a Gál Ferenc Főiskolán augusztus 22. és 24. között megrendezett 25. Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencián.

A keresztény testvéregyházak és más vallások képviseletében több mint negyven magyar – közöttük erdélyi és délvidéki –, román, horvát, lengyel és japán tudós érkezett a nagy érdeklődést kiváltó eseményre. Többen levélben küldték el üdvözletüket a konferencia számára. A Biblia és a gazdaság – szegények és gazdagok a bibliai szövegekben – ez volt a témája a tudományos találkozónak.

Piarista óvoda épül Kecskeméten

Pályázat

A Piarista Rend Magyar Tartománya európai uniós pályázaton nyert forrásból háromcsoportos óvodát kíván indítani Kecskeméten a jövő év szeptemberétől. A rend célja egy komplex oktatási és gyermeknevelési folyamat kialakítása a városban.

Az óvoda a Czollner tér 3–5. szám alatti ingatlanon az erre a célra kijelölt épület átalakításával és kibővítésével jön létre. A beruházás mértéke 210,5 millió forint, amelyhez közel kétszázmillió forintos támogatást vesz igénybe az intézmény. Az építkezés a napokban indult el. A projektvezető tervezője Mészáros Erzsébet, a generálkivitelezést közbeszerzési eljárás keretében a CONFECTOR Mérnök Iroda Kft. nyerte meg.