A Közel-Kelet bibliai drámája

A ferences elöljáró egy olasz újságíró véleményét is idézte, aki úgy gondolja, a jelenlegi helyzet leginkább egy bibliai drámára emlékeztet. „Mintha Isten Jób könyve szerint megengedte volna a sátánnak, hogy berendezkedjen Szíriában. Ez a benyomásom.” Mérsékelt és szélsőséges muzulmán csoportok is vannak az országban, és egy sor bűnöző, aki muzulmánnak adja ki magát, s így csatlakozik e szervezetekhez. „A zavarosban halásznak” – fogalmaz az újságíró, aki egyetért azzal a véleménnyel, mely szerint politikai megoldást kell találni a helyzetre. „Ám ez nem reális lehetőség – állítja. – Gondolom, a legtöbben tudják, milyen bonyolult a helyzet, de fogalmuk sincs, mit lehetne tenni. Aszadot nyilvánvalóan nem lehet támogatni, de az is elképzelhetetlen, hogy az al-Kaida mellé álljanak.”


Pizzaballa égető kérdésnek nevezi a keresztények izraeli jelenlétét is, amelyet a katonai szolgálatuk körül kialakult vita is jelez. Az izraeli társadalomban a fokozódó szekularizáció (elvilágiasodás) is nagy kihívást jelent.

Bahjat Karakach aleppói szír ferences ugyancsak szeptember 20-án a vatikáni Fides hírügynökségnek arról beszélt, hogy Aleppó az „erőszak spiráljában” él. Egyes városrészekben nincs elektromos áram, sem pedig vízvezeték, és az élelmiszerárak a szegényebbek számára megfizethetetlenek. Szíriának e második legnagyobb városába csak egyetlen járható út vezet, de azt is az ellenzéki milícia ellenőrzi, és csak időnként engednek szabad utat.

Aleppóban a katolikus templomok más keresztények előtt is nyitva állnak. A ferences segélyszervezet minden rászorulót támogat. Nem igaz a vélemény, mely szerint a keresztények általában az Aszad-rendszert támogatják. „Ám ha a fundamentalista, szélsőséges muzulmán csoportok hatalma növekszik, annak minden kisebbség kárát látja. Nemcsak a keresztények, de minden kisebbség fél az üldözéstől és az elnyomástól.” Nem minden ellenzéki csoport szélsőséges, csak sajnos nem ezek a hangadók. Ezért a keresztények és nem keresztények körében is nagyon különböző politikai nézeteket képviselnek a szíriaiak. Az egyszerű emberek pedig nem is nagyon mernek politikai véleményt nyilvánítani, mert félnek az erőszaktól.

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .