A kegyelem szigetén

Nagykanizsa és Kaposvár ismét kezet fogott, s közös zarándoklatot szervezett Medjugorjébe. A lelki vezető Rumszauer Miklós, a kaposvári Szent Margit-templom plébánosa volt, aki az út során Mária, a szabadság asszonya címmel tartott előadást a csoportnak. Nem véletlenül ragadta meg ez a tanítás Kéthelyi Júliát, a fiatal, nagykanizsai gyógytornászt, aki nagybátyjával érkezett Medjugorjébe. Julcsit arról is faggattam, miként látja, könnyű-e ma fiatalnak lenni. Azt mondta, nem, mert kortársai közül túl sokat elcsábít a rossz, rabjává tesz a bűn, és ezért azoknak is nehéz, akik keresztényként akarnak élni.– Más lettem most, a zarándoklat végén. Világossá vált, hogy csak Istenben, Istennel élhetjük meg helyesen a szabadságunkat – mondta Julcsi, aki először járt itt. – A Krizsevác fogott meg leginkább. A hegy olykor félelmetes sziklái között egyre feljebb kapaszkodva, a stációk előtt imádkozva mi is átélhettünk valamit Jézus szenvedéséből. A közbenjáró ima is sokat adott. Megnyugvásért fohászkodtam, és azért, hogy az Úr mutassa meg a helyes utat. Ugyancsak először járt e zarándokhelyen Pongrácz Gabriella. Az elsőéves kaposvári gimnazista tolmács szeretne lenni, hogy bejárja a világot. Úgy véli, ide, Medjugorjébe mindenképpen hoz majd csoportokat. – Nem vártam semmi különöset ettől a Mária kegyhelytől, csak eddig nem értettem, miért vágyakoznak ide vissza oly sokan – jegyezte meg. – Most már értem, hiszen különleges kisugárzása van e helynek, így jövőre én is jövök, hogy újra találkozzam Máriával. Szükség van az ilyen lelki élményekre. Mindenkinek meg kellene élnie Medjugorje hatását, az ima erejét. A Kishegy, és a Krizsevác is nagy élmény volt, mint ahogy a közbenjáró ima. Néztem, ahogy az emberek szinte lerogytak a székre, miközben gyönyörű zene szólt a nagykanizsai Magvetősök jóvoltából. Aztán én is kértem imát. Éreztem, hogy gyógyulok.

– Minden szenvedélybeteg fiatalnak példaadó ez a közösség, itt látszik, mire képes a kitartó ima, a rózsafüzér, a folyamatos munka – mondta Viki. – Innen van visszatérés, hiszen megtapasztalhatják a hit erejét.Szalai Viktória édesapjával most volt itt ötödször. A nagykanizsai piarista gimnázium harmadéves diákjára – aki a Magvető remek fuvolistája – a Cenakolo Közösség hatott leginkább. A diáklány gyógypedagógusnak készül. Az idei újudvari táborba is azért jelentkezett, hogy az alsósokkal foglalkozzon. Ha Medjugorjéből hazatér, irány Baja, az evezőstábor, ahol szintén hívő fiatalokkal szelik a vizet. Bámulattal hallgattam Madarász Szilvesztert. Ez a másodéves orvostanhallgató – aki mezítláb mászta meg a Krizsevácot – korát meghazudtoló érettségről tett tanúságot. Nemcsak a kápolnában tartott magyar miséken, a Magvetős csoport kiváló klarinétosaként, vagy a kiscsoportos beszélgetéseken, hanem a hegyre felfelé is. A tizenkettedik stációnál imádkozott, amikor Jézus meghal a kereszten…  Ez a negyedik útja, és sohase úgy jön, hogy bármiféle elvárása lenne. Azért vágyódik ide, mert azt szeretné, ha lenne életének egy-egy bűntelen periódusa. – Sokat gondolkodtam azon, melyik az az állapot, amikor nem követünk el bűnt – mondta. – Szerintem itt, a megszentelt kövek között, amikor keresi az ember Istent, és vigyáz valakire, hogy el ne essen a hegyre vezető úton, vagy szolgálatot vállal, akkor talán nem vétkezik. Sőt, lelkileg feltöltődik és erőt gyűjt. A stációknál is. Először úgy véltem, a saját gondolataim nem tartoznak másokra, aztán meggondoltam magam, mint ahogy tavaly is, hiszen lehet, hogy más pedig az én szavaimból tanul. Ezért „elmélkedtem” a keresztúton.

 Szilvesztert arról is kérdeztem, mennyire nehéz, vagy nehéz-e keresztényként élni. – Minden akaraterő kérdése – válaszolta. – Szerencsére kiskorom óta hitben nevelkedtem, ám az ember lázad egy idő után. Nekem sokat adott a piarista iskola; a vallásgyakorlás alsós koromtól életem részévé vált. Mivel teljesen evidens számomra a keresztény értékrend, ezért értem meg nehezen, hogyhogy más fiatalok nem hisznek Istenben. Én könnyen élem meg kereszténységemet, még akkor is, ha Pécsett, ahol tanulok, a bulizás a trend. Ha valakivel beszélgetek, és nem érti a „nyelvet” amin beszélek, nyomban témát vált. Ha szóba kerül a házasság előtti tisztaság, akkor bolondnak néznek. Még olyanok is, akikkel egy templomba járok. A mai világ kikezdte a parancsot, és támadja a szüzességet. Ezzel együtt pedig a családot is. Ezért nehéz komoly kapcsolatot kialakítani. A telefonszám-cseréig még eljutok, ám ha megpróbálok beszélgetni, barátkozni velük, és rájönnek, hogy komolyan gondolom a tisztaságot, egy idő után hátat fordítanak, s talán ki is nevetnek. Nem baj, hiszen ha valakit ezért támadnak, az jó, én pedig nem adom fel. A legtöbb fiatal mindennapjait az önmegvalósításra és az önmegváltásra való törekvés, a karrierépítés tölti ki. Pénz, autó, különféle szenvedélyek – ez a sikk, pedig elgondolkodhatnának arról, hogy az élet Isten felé irányul, és csak Vele együtt érdemes élni.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.