A félelemről II.

Sokszor csak a negatívumokat látjuk a félelemben, és figyelmen kívül hagyjuk kettős aspektusát. Pedig a félelem nemcsak megbéníthat, gátolhat, visszahúzhat, hanem aktivitásra is késztethet, ösztönözhet a küzdésre.

A kamaszkor folyamatos és gyors változásai újabb és újabb félelmeket robbanthatnak be, ahogy ez a Pál Utcai Fiúk együttes idézett számának sokkoló felsorolásából is kitűnik. Elsodorhatják a fiatalokat, vagy válaszlépésre, döntésre ösztönözhetik őket.


A kábítószerek, szenvedélykeltő szerek használata során megjelenő hozzászokás, függőség az alapvető létélményhez kapcsolódó félelmekre, szorongásra is vonatkozó csapdahelyzet.

– E szerek látszólag egyedivé, különlegessé változtatják, kiemelik a használót a szürke tömegből, jelentősen csökkentve a feloldódástól, „masszává válástól” való félelmet, ugyanakkor bezárják egy szubkultúrába.

– Látszólag identitást adnak, erősítik a valahová tartozás megélését, ugyanakkor rövid idő alatt az intenzív magány lehet használatuk következménye.

– Látszólag állandóságot, folytonosságot ad az élmény ismétlése, de a függőség kifejlődése során ebből csak a sóvárgás marad.

– Látszólag a kilépés, önmeghaladás spirituális élményét nyújtja a szerhasználat, ugyanakkor megkötözöttséghez, akár halálvágyhoz is vezethet.

Különösen veszélyeztetettek azok a fiatalok, akik diszfunkcionális („nem egészséges”, rosszul működő) családban nevelkednek, hiszen félelmeik felerősödhetnek, s legyőzésükhöz nincs megfelelő, hatékony minta. Ezekben a családokban ritka vendég az öröm; hiányzik az érzések, érzelmek kimutatása, megélése; a kölcsönös bizalmatlanság légköre állandósul; zavarosak a családi funkciók; jelentős szerep jut a látszat fenntartásának és a titoknak. A szerek kipróbálása és használata átmenetileg enyhítheti ugyan a fiatalok által nehezen feldolgozható hiányokat, tapasztalatokat, de ezzel egyidejűleg elmélyíti az alapvető konfliktusokat ezekben a családokban.

A változást hatósági munkával nem lehet befolyásolni, csak reménnyel. De vajon ki közvetíti?

(Folytatjuk.)

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.