Találkozások története

Hatszáz fiatal érkezett akkor a történelmi Magyarország területéről” – emlékezett az első találkozóra Fodor András, a debreceni Szent Anna templom akkori káplánja. Nagymaros mintájára, „nemzetközi” találkozóként indult útjára a katolikus fiatalokat megmozgató rendezvény. Ekkor még Debrecen, a szeged-csanádi egyházmegyéhez tartozott. A rendszerváltásig nehéz idők jártak, a szervezés titokban folyt, a találkozókat megfigyelték, a szervezőkkel „elbeszélgettek”, a részvétel is kockázattal járt. 1993-ban, az Debrecen-nyíregyházi egyházmegye megalakulásakor a találkozó fontos szerepe volt az egyházmegye fiataljainak összegyűjtése, erősítése. „Lábam előtt a mécses a te igéd, ösvényem világossága.” A Biblia évéhez kapcsoltan idén ezzel a gondolattal a huszonötödik, jubileumi Debreceni Ifjúsági Találkozót (DIT) rendezték meg április 4. és 6. között a Szent Anna-székesegyházban. Báránkó Nikolett, Tornai Gábor, valamint Tóth László püspöki titkár és segítőik áldozatos munkájának köszönhetően többnapos gazdag program várta a fiatalokat, hogy közelebb kerülve a Szentíráshoz, találkozzanak Jézussal.  Ehhez nyújtott segítséget Székely János püspök, aki előadásában kifejtette: a Biblia nem betű, hanem lélek, az élet könyve, amit csak az érthet meg, aki beengedi azt életébe, aki felkel, mint valaha Máté a vámasztaltól, és megbabonázva mindent otthagy. „Mit jelent számodra a Szentírás, melyik az a szó, amelyben üzenetet éreztél kérdésekre válaszolva” – hangzottak a kérdések a kiscsoportos bibliaolvasás órán. Volt, aki megerősödött abban, hogy jó helyen van a katolikus iskolában, a vak koldus szerepét vizsgálva pedig többen kimondták: „Boldogok, akik nem látnak, mégis hisznek…”

Közösségben olvasni, átbeszélni a Szentírást, azt a többletélményt nyújtja, hogy egy üzenet mindenkihez másként szól. Itt megtapasztalhatták – Székely János püspök megfogalmazása szerint -, hogy Jézus példabeszédei, csodái különleges harci fegyverek mindannyiuk számára. A csoportokat vezető atyák, segítők több bibliaolvasási módszert is megtanítottak a résztvevőknek. Délután együtt idézhettek fel a fiatalok ismert slágereket a Képmás nyíregyházi együttessel, de komolyabb témákba is bekapcsolódhattak. Párhuzamosan folytak az előadások: Keresztesné Várhelyi Ilona A Munkácsy-képek Passió-szimbolikája című előadásával a húsvéti eseményeket idézte, Tóth Csaba orvosprofesszor Szentírás az orvoslásban címmel a keresztény értékrend követését, az élet védelmét emelte ki. A Nyitott Kapuk Estjén zenés meditációs kávéházi beszélgetés során elmerülhettek a résztvevők a Fény-képek zenekar világában, míg a Láss címmel rendezett filmklubon gondolataikat fogalmazhatták meg, a Láthatatlan Színház résztvevőjeként pedig az érintés által tapasztalt élményekben részesülhettek. Az est során az Emmánuel közösség zenés istendicsőítésre hívta a fiatalokat közös szentségimádást, gyónási lehetőséget is biztosítva.

A gyertyákkal és tűzijátékkal díszített születésnapi torta mellett Tóth László püspöki titkár megköszönte az eddigi találkozók szervezőinek áldozatos munkáját. A szombat esti püspöki szentmisén Bosák Nándor kiemelte: életünket a találkozásaink határozzák meg. Szükségünk van egy „rendszerre”, amely eligazít bennünket ebben, és a Biblia évében különösen figyeljünk arra, hogy Isten szava fontos része e rendszernek. Mindezt az emmauszi tanítványok történetével, megfogalmazása szerint a „találkozás történetével” szemléltetve hozzátette, a tanítványok szomorúságát, kilátástalanságát a remény, az összefüggések felismerése, az öröm váltotta fel, amivel visszatértek a közösségbe. Találkozásaink tehát az Isten felé törekvésben az egybetartozás alkalmai is, ahol ismeretlenül is barátai vagyunk egymásnak.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.