Miatyánk a bársonyos forradalomban

Huszonöt évvel ezelőtt Prágában megkezdődött a bársonyos forradalom. A vallási értelemben nagyrészt közömbös országban az egyik többezres békés tüntetésen egy középkorú katolikus pap lépett a mikrofon elé, és elimádkozta a miatyánkot. A tömegben sokan nem ismerték az ima szövegét, de ajkuk mégis megmozdult, követni igyekeztek az imádkozókat.

Václav Malý – mert így hívták az ellenálló papot – 1996-ban lett prágai segédpüspök. Sokan csak akkor tudták meg róla, hogy egyházi ember.


Ott szerepelt az ellenállási mozgalom Charta 77 című politikai nyilatkozatának aláírói között, és tagja lett a Václav Havel későbbi köztársasági elnök vezetésével működő Igazságtalanul Üldözöttek Védelmi Bizottságának is, ezért a kommunista hatóságok megvonták tőle a papi működési engedélyt. Szállodai fűtőként dolgozott. 1990-ben felhagyott az aktív politizálással.

A bársonyos forradalom nemzedékéből sokan talán tőle hallották először az Úr imáját. Akkor is velük volt.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.