Erdélyben jártunk

A budapesti Orsolya Rendi Szent Angéla Általános Iskola 23 tanulója a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által kiírt Határtalanul! című pályázat 366 500 forintos támogatásával utazhattak Erdélybe. A kirándulásunk során rengeteg élményben volt részünk. Az első napon Nagyszalontán megnéztük a Csonkatornyot, és megismerkedtünk Arany János életével (a XVII. században emelt épület ad otthont az Arany János Emlékmúzeumnak – a szerk.).

A hűség szobránál

Esterházy gróf új emlékhelye Budapesten

Esterházy János (1901–1957) felvidéki magyar politikus civil kezdeményezésű, közadakozásból megvalósult egész alakos bronzszobrát leplezték le múlt héten Budapest XII. kerületében, a Gesztenyés- kertben. A második világháború idején a szlovák parlamentben Esterházy gróf volt az egyetlen magyar képviselő, aki 1942. május 15- én a zsidóság kitelepítéséről szóló törvény ellen szavazott. A háború után halálra ítélték a fasizmussal való együttműködésért, végül kegyelmet kapott; a börtönben halt meg.

Napfényes Csíksomlyó

Százezrek ünnepelték a pünkösdöt Erdélyben

„A boldogság a hit következménye, és ez utóbbi a legteljesebb választ nyújtja az emberek legégetőbb kérdéseire, így aki belép a hit kapuján, nem veszít el semmit abból, ami az emberi életet boldoggá, széppé, szabaddá teszi” – hangsúlyozta múlt szombaton Csíksomlyón Ternyák Csaba egri érsek. Az idei pünkösdi búcsú főszónoka minden keresztény zarándokot és istenkeresőt köszöntött. Mint mondta, a hit zarándokútján nemcsak hívők járnak, hanem olyanok is szép számmal, akik „szívük rejtekén foglalkoznak az Isten kérdésével”. Isten mindenki előtt kitárta a hit kapuját. Az érsek arra buzdította a hallgatóságot, tegyék a plébániákat tanúságtevő, befogadó közösségekké, hogy minden útkereső ember lelki otthonává váljanak.

A védőfaktorokról I.

Felkészülő

A korán jött nyárban elárasztanak bennünket a reklámok. A napozókrémek újabb és újabb fajtái kelletik magukat, ígérve, hogy megóvnak minket minden ártalmas sugárzástól, irritációtól, leégéstől, sőt még bőrünk öregedésétől is…

A segítőintézmények nyár eleji leggyakoribb hívástípusa, problémafelvetése a szülők részéről:

„Mit tegyek a gyerekemmel, hogy ne drogozzon? Hogyan védjem meg?”

Erre a kérdésre nem létezik azonnali válasz, ugyanakkor a szülői félelemnek vannak, lehetnek természetes alapjai.

Összefogás, megduplázott segítség

Országjáró

A Szeged–csanádi egyházmegye törekszik arra, hogy tudatosítsa tagjaiban, nem csupán egy jogi személyhez tartoznak: az egyházmegye nemcsak plébániák és intézmények összessége, hanem Krisztus követőinek közössége Csongrád és Békés megyében, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részén. Ezt a közösséget folytonosan építjük a Szentlélek segítségével. Ezért emelünk templomokat téglából és kőből ott, ahol azokat lerombolták, vagy ahol eddig soha nem is voltak: Lökösházán, Bakson, Újszentivánon, Nagylakon, Békéssámsonban, Pusztaszeren, Okányban. És ezért tartunk fenn iskolákat (az idén már közel tízezer diákkal), szociális intézményeket, karitászszolgálatot, gyermek- és ifjúságvédelmi szakellátást, sportra és egészségre nevelő labdarúgó-akadémiát, roma szakkollégiumot, s ezért végzünk kulturális tevékenységet.

Családban a legjobb

Országjáró
Szeged–csanádi egyházmegye

Új utakon az örökbefogadás és a nevelőszülői hivatás

Szegeden a III. ÁGOTA Országos Gyermek- és Ifjúságvédelmi Konferencia jelentette záró akkordját a Minden gyermeknek családban van a legjobb helye mottóval januárban indított országos gyermekvédelmi és integrációs programsorozatnak.

A több hónapos programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma az ÁGOTA Alapítvány és az egyházmegye Szent Ágota Gyermek- és Ifjúságvédelmi Intézményrendszere kimagasló szakmai munkájára alapozva hirdette meg, kettős céllal. Az érintett szakemberek és a lehetséges nevelőszülők számára összesen húsz tájékoztató konferenciát tartottak a megyeszékhelyeken és a fővárosban. Továbbá televíziós reklámokban és köztéri plakátokon hirdették a nevelőszülői hivatást és az örökbefogadást mind az állami gondozott, mind pedig a még meg nem született, de nem kívánt gyermekekre vonatkozóan.

Keresztény könyvek seregszemléje – új helyszínen

„Kívánom minden érdeklődőnek, hogy a hit évében is értékes olvasmányokkal gazdagodjon, és a könyvek által megerősödjön hitében!” E szavakkal nyitotta meg Erdő Péter esztergom–budapesti érsek a XXI. Szent István Könyvhetet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) dísztermében. A harmincnégy kiadó idén a budapesti Egyetem téren kínálja többezernyi, keresztény szellemiségű kiadványát. A május 13-ától 18-áig tartó seregszemlén harmincnyolc szerző dedikál.

Vallásszabadság? – Bizony nincs

Brüsszelben, Strasbourgban, Bécsben és másutt egymást érik a nyilatkozatok és konferenciák, amelyek egyként – egy hangra, liberál-bolsevista hangfekvésben – kárhoztatják Magyarországot, ahol akadályozzák a vallásszabadság érvényesülését. Szomorúan hallgatom ezeket a megnyilatkozásokat, nézem a bécsi konferencián dühösködő arcokat – és egyet kell értenem velük: bizony kavicsokat, köveket, sziklákat gördítenek a vallásszabadság elé Magyarföldön. Személyes tapasztalatommal szeretném alátámasztani ezt.