Álmodik a múlt: „Hol szokás megszegni a kenyeret?”

„A kenyérszegés, kenyérosztás a szegedi nagytájon valamikor a családfő: férj, édesapa kiváltsága volt” – írja Bálint Sándor A szögedi nemzetben. – Vannak még ma is tanyai családok, ahol az idős feleség is az urától kér kenyeret. Ő szel a vendégnek is.” Az újkenyér, régiesen újbúzakenyér, azaz idei búzából először sült kenyér mindenütt nagy tiszteletben részesült. Tömörkény István a század végén így ír a tanyai asszonyról, amikor a szélmalomból hazahozzák az újbúzából őrölt lisztet: ,,…nagy nap, mikor ehhez a liszthez fog az asszony, hogy megdagassza. Holnap újbúzából sült kenyér lesz – mondja a gyerekeknek. Ennél különb öröm nincs a világon már ismét. A gyerekek ezen éjjel nemigen alszanak. Hisz mikor az anyjuk hajnalban a dagasztáshoz lát, már figyelve nézik e munkáját, apró, csillogó szemek. Mikor a szakajtóból a megkelt kenyér a széles lapáton a kemencébe vándorol, s szájához teszik a tévőt, gondolkozva szemlélik e különféle dolgokat. S egyszer csak a lapáton előjön a kenyér. Friss, illatos. Óh, de valami fölséges lehet. De hűlését várni kell, s addig apjukhoz szaladnak… Apám, édösapám – kiabálják -, újbúzából van már kenyér… Tíz hónap munkájának első eredménye ez. A gazda bicskáját előveszi s kicsattantja. Balkézzel a kenyeret fogja meg. Jobbjával a bicskát, annak hegyével a kenyérre kétszer keresztet vet s megszegi.”

Az a szokás, hogy az egész kenyeret, mielőtt megszegnék, kereszttel jelölik meg, általánosan elterjedt volt. Ez a kép is erről szól. Az itt látható dombormű egy részlet, amely Szabadegyházáról (Fejér megye) való: én a székesfehérvári Szent István Múzeum állandó kiállításán fényképeztem. A XII. századból itt maradt ékesség Heródes lakomáját ábrázolja. (Minden bizonnyal Fehérvárról, a királyi bazilikából került a közeli faluba, ahol aztán beépítették a temetőkápolnába.) Az előzmények ismertek a Bibliából. Heródes elfogatta Jánost, bilincsbe verette és meg akarta ölni, de félt a néptől, mert Keresztelő Jánost prófétának tartották. A folytatást így beszéli el Máté evangéliuma: „Heródes születése napján történt, hogy Heródiás lánya táncolt a vendégeknek. Annyira megtetszett Heródesnek, hogy esküvel ígérte, bármit kér is, megadja neki. Az minthogy anyja előre kitanította, így szólt: »Add nekem egy tálon Keresztelő János fejét!« A király elszomorodott, de az esküre és a vendégekre való tekintettel megparancsolta, hogy adják oda neki . Lefejeztette hát Jánost a börtönben. Fejét elhozták egy tálon, odaadták a lánynak, az meg elvitte az anyjának.” (Mt 14, 6-17). Ez a kis részlet a lakoma asztalát mutatja, a megterített asztalt, amelynek a közepén Heródes előtt ott a kenyér s a kenyéren a kereszt jele. Ez nekem nem a különös (kegyetlen) lakomáról szól, hanem azt mondja, hogy a XII. században is szokás volt késsel keresztet rajzolni a megszegésre váró kenyérre. S ezt a szokást máig őrzi és tudja a néhány osztályt végzett parasztember. Az idősebbek a földre ejtett kenyeret még ma is fölveszik, majd megcsókolják, mivel Jézus testének tartják.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.