A nyelvi pontosság és az igazság

Miért fontos a nyelvi gondosság? Egyrészt az önkifejezés igénye miatt. A gondolatok, eszmék láthatatlanok. Amikor azonban nyelvi formába öntjük azokat, akkor érzékelhető alakot adunk nekik. Erkölcstanórán mindenki törekedjen gondolatainak pontos megfogalmazására. Legyen fontos a nyelvi bíbelődés, a megfelelő szavak keresése: tanulja meg a diák, hogy gondolatai, elvárásai, érzései, sérelmei láthatatlanok – az igazság kifejezéséhez meg kell találnia a legmegfelelőbb kifejezéseket. S ha sikerül, az karácsonyi esemény: az Ige újra testté lesz! A nem megfelelő szó ellenben ölni képes. Nem is tudjuk, milyen jót teszünk a tanulóval, ha nyelvi pontosságra neveljük. Az igényes beszéddel kulcsot adunk a kezébe, amely segíti majd a házasságában, a munkahelyén, a kapcsolataiban és az imádságában is.


Másrészt a nyelv az igazság közvetítője. Amikor a gyermekhez beszélünk, akkor a nyelven keresztül az igazságot közvetítjük felé. Ezért fontos az emberiség beszédében való elmélyülés, mert az nemcsak nyelvtant, szókészletet kínál, hanem filozófiát, értékszemléletet is. A nyelvfilozófia szerint a nyelv az erkölcsi igazságok tárháza. A szavakon mint liánokon keresztül felkapaszkodhatunk az elődök erkölcsi tudásához, a tradíció kincseihez. A nyelv tehát nemcsak kifelé irányul az önkifejezés médiumaként, hanem „befelé” is visz gondolatokat, hat a gondolkodásmódra. Jó esetben ez azt jelenti, hogy a szavakon keresztül alakítjuk, műveljük a gondolkodást. Rossz esetben pedig azt jelenti, hogy a nem megfelelő szavakon keresztül hamis ideológiát, hazugságot ültetünk el a gondolkodásmódban, torzítjuk azt. Nem mindegy például, hogy a házasság „két ember szövetsége”, vagy „egy férfi és egy nő szövetsége”. A nyelv által nemcsak igazságot plántálhatunk el a tudatban, hanem hamisságot is.

A nyelvi pontosság az együttélés biztossága érdekében nélkülözhetetlen. A kiművelt szavak, fogalmak, rendszerek segítséget jelentenek ahhoz, hogy rendet vigyünk a sokszínű és olykor zavaros világba. Ezért a precíz gondolkodásnak meg kell teremtenie a precíz nyelvet. K. Dem mer szerint semmi sem rombolja annyira az együttélés biztosságát, mint a nyelvi gondatlanság. Ahol homályosak a szavak, a tartalmak, a normák, ott az együttélés elkerülhetetlenül megrendül. Ha nincs megértés, együttműködés, önkifejezés, akkor a bábeli zűrzavar az együttélés zavarává szélesedik. Az erkölcsös cselekvés, együttélés alapja a gondolkodás- és beszédmód kiművelése.

A szép, tiszta és pontos beszéd ezért morális teljesítmény, lépcső, amely az erkölcsös együttműködéshez vezet.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.