A költő igazsága – József Attila és a sírrablók

József Attila baloldali társadalomszemléletű ember volt – ám rendkívül eredeti gondolkodása miatt minden korabeli baloldali áramlattal ellentmondásos volt a kapcsolata. A Párizsból hazatért költő megismerkedvén Szántó Judit illegális kommunistával, civilben esernyőkészítővel, bekerült a Kommunisták Magyarországi Pártjába. A párt kihasználta lelkesedését, tudását, és mindenféle munkával bízta meg. A poéta felhagyott az avantgárddal, és életművének apályába ért, lapos osztályharcos költeményeket írt. Az eleven eszű, vitázó hajlamú József Attila a Párttól sok csapást kapott. A legdurvább az volt, amikor egy moszkvai kommunista lapban egyszerűen úgy minősítették, hogy a fasizmusban keresi a kiutat. A cikket a Mozgalom, a Párt jóváhagyásával írták. Nem sokkal később a KMP belső döntése értelmében nem ő, hanem Illyés és Nagy Lajos kaptak meghívót a Szovjetunióba egy írókongresszusra. József Attila megírta a véleményét, de – egy párttag kérésére – nem tette közzé. Mégis, pártszerűtlen viselkedés miatt (!), 1934-ben kizárták az illegális KMP-ből. Ezt az illegális Pártban jól ismert tényt 1945 után egyszerűen letagadták, és Sándor Pál filozófus tényfeltáró emlékezése miatt tiltották be a József Attila-emlékkönyvet – 1957-ben!

A párttal való szakítás a Szántó Judit elvtársnővel való szakítást is véglegesítette. Szántó Judit egyébként nem illett igazán József Attilához, habár – ilyen a kommunizmus – ez az esernyőkészítő lett a Rákosi-korszakban József Attila „hivatalos őre”, „tudományos munkatárs”, akinek ostobaságait, tévedéseit (hamisításait?) hosszas kutatói munkálatokkal kellett fölfejteni, és levakarni a József Attila-képről. Amikor 1956 után elkezdődött a kommunista mítosz temetői megjelenítése, József Attila földi maradványait egyszerűen kilopták a sírjából a Kerepesi temetőben, és 1959-ben áttemették a Munkásmozgalmi Panteon egyik első sírjába. 1963-ban elhunyt Szántó Judit is, és az életben különvált párt – összetemette a Párt, mégpedig mint házaspárt. Úgy is maradtak a rendszerváltozásig, csak 1994-ben kerülhetett vissza Attila a Mama mellé, a családi sírba.

Nemcsak illegális baloldal volt a Horthy-Magyarországon. A szocdemekkel is volt kapcsolata József Attilának, hasonlóan felemás kapcsolata, mint a kommunistákkal. A Népszava, az SZDP lapja például hónapokig hevertette betördelve az Óda című költeményt, és végül nem is ott jelent meg. Egyszerűen nem jutott neki hely, mindig akadt valami fontosabb.

A polgári baloldal elismerte József Attilát – de innen kapta a megsemmisítő ütéseket is. Fejtő Ferenc később maga ismerte be, hogy József Attilát nem tartotta igazán nagy költőnek – és ezt meg is mondta neki. A Szép Szó szerkesztői pedig a végső csapást mérték rá azzal, hogy könyörgése ellenére otthagyták Balatonszárszón. Másnap öngyilkos lett.

 

 

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.