Fotó:Lambert Attila
Lezsák Sándor az országgyűlés alelnöke, A Mindszenty Társaság alapító elnöke laudálta Balás Béla kaposvári megyés püspököt. Az ifjúságnevelő papot, az egykori „balhátvédet” a titkosszolgálatok egészen a rendszerváltozásig megfigyelték. „Beton atyát” – a találó becenév rendíthetetlen hitére, kitartására is utal – több mint fél évszázados lelkipásztori, iskola- és közösségteremtő tevékenységéért díjazták.
Szalai Katalin közgazdászt Lévai Jánosné, Kecskemét város önkormányzati képviselője méltatta: a Bedő György által alapított „Kairosz” jelenlegi vezetője gazdasági szakemberként, szerkesztőként és tipográfusként húsz éve képviseli a keresztény szellemiségű kultúra és a hitterjesztés ügyét. A könyvkiadó az elmúlt években több fontos, Mindszentyvel foglalkozó művet is megjelentett.
Az „őrző és vigyázó” Kipke Tamás író-újságírót Csallóközi Zoltán, a miniszterelnök-helyettes főtanácsadója bevezetésként egyetlen rövid mondatban mutatta be: „Ferences diák a katolikus sajtó szolgálatában.” Kipke Tamás negyven éven át – sokáig főszerkesztő-helyettesként – dolgozott az Új Ember szerkesztőségében, ahol az állandóságot, a szakmai tisztességet és a következetes igényességet reprezentálta. A világi sajtót megelőzve az elsők között foglalkozott a határon túli magyarok sorskérdéseivel; úszómúltjára is utaló, (ezerötszáz gyors) című rovatában megjelent glosszáival pedig műfajt teremtett. A Mindszenty-éremmel keresztény újságírói munkásságát jutalmazták.
Dabóczi Kálmán, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK Zrt.) vezérigazgatója játékosan úgy jellemezte a »köz szolgálatába szegődött« Süveges Gergelyt, mint sikeres szellemi olimpikont, aki egyszerre több sportágban indul. A kitüntetés egyaránt szól a tévés, rádiós szerkesztőnek, a műsorvezetőnek, a médiaoktatónak és a kommunikációs tanácsadónak, az újságírónak és a könyvszerkesztőnek, a közösségfejlesztőnek, és nem utolsósorban a családapának.
Március végén példaadókat ünnepeltek a Parlament Vadásztermében.