A konzultáció a hívek és az egyház felelősei közötti kommunikáció új formáját indítja el, amely helyreállíthatja a két fél közötti bizalmi kapcsolatot – állapította meg Arnd Bünker, a Sankt Gallen-i pasztorális szociológiai intézet igazgatója. Mindez Ferenc pápa tanításának is köszönhető. Sokan meglepetésként élik meg, hogy a szentatya érdeklődik a helyzetük felől.
Az intézet által közreadott kérdőívet az október 5. és 19. között tartandó rendkívüli szinódus munkájának eredményesebbé tétele érdekében dolgozták ki, s benne arra kérik a híveket, hogy fejezzék ki véleményüket a püspöki tanácskozással kapcsolatban, és fogalmazzák meg jövőképüket. A kérdőív tartalma különbözik a szinódust előkészítő dokumentumban található kérdésektől. A november 5-én kiadott dokumentum célja az egyház status quojának körvonalazása. Mindkét konzultáció eredményeit a Szinódusi Titkárság elé terjesztik, amely ezek alapján dolgozza ki az Instrumentum laborist, vagyis a rendkívüli szinódus munkadokumentumát.
Ausztriában egyébként a püspöki konferencia ugyancsak interneten tette közzé a szinódust előkészítő kérdőív rövidített szövegét is, hogy megkönnyítse a válaszadást. Január 11-én arról adott hírt az osztrák püspöki konferencia, hogy az egyházmegyékből harmincezer válasz érkezett. Ezek összegzését, mivel a határidő január 31., személyesen adják át a január 27-én kezdődő ad limina látogatás alkalmából.
VR/KAP