Annak ellenére, hogy tizenkét év alatt csak egyetlen négyese volt a bizonyítványában, angol szakon tanult egy erős gimnáziumban, gyönyörűen énekel, gitározik, novellákat ír, szép grafikái vannak, érdekli a csillagászat, és nagyon fejlett a pszichológiai és szociális érzékenysége, egy hároméves OKJ-s képzésre jelentkezett Budapestre, szakács, cukrász és diétás szakács szakra. Igaz, már harmadik osztályos kisiskolás korában tortákat sütött…
Tibor: Nagyon sokan – finoman szólva – meglepődtek azon, hogy Ági nem egyetemre megy. Mi, szülők, nagyon örültünk, hogy határozott elképzelései vannak, s nem azután megy, ami a szokás. Az iskolában a tanárai előtt nem volt könnyű felvállalnia, hogy „csak” az OKJ-s képzést választja. Ezért nagyon hálásak vagyunk azoknak a pedagógusoknak, akik őt jól ismerve komolyan vették a tervét, és bátorították, kiálltak mellette, megvédték az álláspontját más tanárok véleményével szemben. A jelentkezés beadása előtt Ági egy rövid időre mégis elbizonytalanodott kissé, és megpróbált választani egy egyetemi szakot. Átmenetileg feladta a harcot a környezetével. Ekkor nagyon komolyan beszéltünk vele, s biztattuk, hogy tartson ki bátran az eredeti álláspontja mellett. Azt a meggyőződésünket képviseltük, hogy nézze meg nyugodtan, mi az, amire annyi időn át készült, s ha nem tetszik neki, egy év múlva még ugyanúgy jelentkezhet egyetemre. Tizenkét évi tanulás után nem is árt egy kis szusszanás, főleg, ha valaki olyan maximalizmussal áll hozzá a feladataihoz, s olyan magasra helyezi az önmagával szembeni elvárások mércéjét, ahogyan azt ő tette iskolaévei alatt. Érettségi után mi is pihentünk egy kicsit: én katona voltam, a feleségem, Ági pedig közel egy évig dolgozott.
Ági: Szülőként úgy éreztük, gyermekünknek nagyon fontos, hogy hiszünk a terveiben, biztatjuk, megvédjük az elképzeléseit. Így végül mégis a szakácsképzést választotta. Már eltelt egy év, s csak pozitívumokról tudunk beszámolni. Nagyon szereti az iskolát, rendkívül hasznosnak tartja a gyakorlatias szemléletű oktatást. Tavasszal nyert egy négyhetes ösztöndíjat, és Finnországban járt tanulmányúton. Majd amikor gyakorlóhelyet keresett, az egyik legmenőbb budapesti szállodába sikerült bejutnia, önerejéből, hivatalos állásinterjú után. Itthon is alkot: a karácsonyi vacsoránkat teljes egészében ő készítette, és más jeles vagy egyszerű napokon is főz a családnak valami finomat. Sokan kérdezik, hogy engedhettük meg neki ezt a döntést, és meglepődnek, amikor azt mondjuk: mi nagyon örülünk neki. Megnyugtató látni az elégedettségét, azt, hogy örömét leli a munkájában. S egyetemre még ezután is járhat…
és Hortobágyi Tibor,
a Családi Életre Nevelés program tanácsadói