Fukushimából érkeztek

Bartók és Kodály kórusművei mellett különleges élményként japán tradicionális népdalokban és táncbemutatókban is gyönyörködhetett a termet zsúfolásig megtöltő közönség. Az emberi élet teljességét mutatták be az énekkarok, a gyermek születésétől kezdve a dolgos felnőtt életen keresztül egészen a temetési énekekig. Mint a japán kórus karnagya, Furiya Miyako elmondta, nagyon fontos számukra, hogy a 2010. március 11-i tragédia után, budapesti fellépéseik alkalmával a békességért imádkozhatnak megszólaltatott dalaikban.



A meghitt koncert egyik szervezője és Furiya Miyako régi barátja, Moldoványi Cecília tanárnő tájékoztatójából kiderült, hogy a kórus tagjai Fukushima prefektúrából származó általános iskolai tanárok. Névválasztásával az együttes a magyar zeneszerző pedagógiai és zenei munkássága iránti tiszteletét fejezi ki. Kodály Zoltán amellett, hogy újszerű és hatékony zeneoktatást tett lehetővé, hozzájárult egy mélyebb, gazdagabb és boldogabb életforma kialakításához is. A kórus repertoárja a gregorián egyházi énekektől a modern európai a cappella művekig igen széles kört foglal magában. Magyar, bolgár, finn, indonéz, afrikai és ázsiai énekes népzenét egyaránt találunk műsorukon. Természetesen hazai népdalokat és hagyományos japán hangszereken kísért néptáncokat is előadnak.



A népdal szeretete az egyik legnagyobb emberi kapocs – hangsúlyozta a koncert után Acsainé Dávid Ágnes énektanárnő. A magyarok számára is ezek a dalok jelentik a leginkább szívhez szóló, nagyon gazdag kincset, mert bennük megtalálható a hétköznapok és ünnepnapok minden fájdalma és öröme.

Fennállása óta a kórus három koncertsorozatot adott Magyarországon. A magyar művek előadása és sokoldalú énekstílust tükröző multikulturális zenei repertoárjuk egyaránt kedvező kritikákat kapott. Idei magyarországi koncertjeik során a Patrona Hungariae-beli műsor mellett felléptek a budai Bartók Emlékházban és a Köröndön lévő Kodály Emlékmúzeumban is.

A hangverseny előtt ünnepélyes keretek között leplezték le Simon Ferenc szobrászművésznek az iskolában elhelyezett Bartók-portréját.


Fotó: Cser István

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .