Elnémult a liget

Hosszú évek óta tavasszal mindig a Népligetben hallom az első fülemülét. Madarásznaplóm szerint előfordult, hogy akár nyolc hím is énekelt a bokrok között, és miután később, május elején is ugyan­ott csattogtak, biztosra vehettem, hogy költöttek is. Idén február végén a ligetbe érve megdöbbenve láttam, hogy a kertészet az összes bokrot kivágatta a fák alól. Egyszerre szinte csupasszá, számomra valahogy idegenné vált a liget. Nyomban a még Afrikában időző fülemülékre gondoltam, hiszen számukra a bokrosok a hazát, a költőhelyet jelentik, fészküket azok védelmében az avarban építik.

Hogyan érjük el a fiatalokat? – Háttérbeszélgetés a CCEE szegedi konferenciáján

Mivel kezdjük az ifjúságpasztorá­ciót? Hol érjük el a fiatalokat? Hogyan befolyásolja munkánkat a kulturális környezet? – kérdeztük az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) ifjúság­pasz­to­rációs felelőseinek találkozóján Marek Jędraszewski érseket és ­Michel Remeryt, a CCEE főtitkárhelyettesét.

Zárógondolatok a találkozón

Az európai püspöki konferenciák egyetemi és ifjúságpasztorációs felelősei – válaszként a fiatalok felvetéseire – megfogalmazták azokat a legfontosabb magatartásformákat, amelyeket el kell sajátítaniuk azoknak, akik fiatalokkal dolgoznak: „jelen lenni, meghallgatni, támaszt nyújtani és kísérni”.