A római liturgia történetéből: a liturgia és a szakrális művészet

A III. században egy Dura-Európosz nevű közel-keleti kisváros zsidósága keresztény hitre tér, a zsinagógát keresztény templommá alakítják át, és az épület belső falaira a hit nagy eseményeit festik fel – a liturgia tere amolyan élő és megfestett „katekizmussá” lesz. Ez a szakrális festészet fejlődik tovább a katakombák eucharisztikus tereiben: az elhunytak üdvéért tartott misék termeinek falán a feltámadt Krisztus asztala körül ott az egész imádkozó egyház; a ravennai kora középkori bazilikák mozaikjai az égi liturgiát egyetlen képben kapcsolják össze az éppen zajló szentmise „sajtófotójával” és az oltáriszentség ószövetségi előképeivel.

A konstantini szabadság után az új liturgikus épületeket (kápolnák, templomok, bazilikák) drágakövekkel, márványfaragványokkal kezdik díszíteni. A VI. század második felében megszülető klasszikus római liturgikuskönyv, a Sacramentarium Gelasianum Vetus a kezdetleges iniciálék mellett számos lapszéli ábrán stilizált képeket tartalmaz a teremtett világról.

A kitűnő irodalmár, Szent Damazusz pápa a IV. század elején gyönyörű epigrammákkal és rövid orációkkal emlékezik meg az egyház jeles vértanúiról. E szövegek egy része hatással lesz a miseszövegekre. Az ő nyomdokain Nolai Paulinus, Venantius Fortunatus, Sedulius és mások is ontják a szebbnél szebb himnuszokat a liturgia nagy ünnepeire – ezek jó részét ma is használjuk.

Nagy Szent Gergely pápa énekgyűjteményt állíttat össze, és hivatásos énekesekből szkólákat alapít a liturgikus szolgálat méltóságának emelésére. Egy, a VII. századból fennmaradt itáliai kisvárosi sekrestyeleltár szerint a misén használt fémtárgyak már igényes nemesfémből készülnek. A liturgia nem lehet más, csak szép, ám hogy ez a szépség ne válhasson a szubjektív szépségeszmények zsákmányává, az egyház konkrét szabályokat, kánonokat fogalmaz meg, amelyek elég tág teret adnak a különböző művészi ízlések békés egymás mellett élésének, és ez így „méltó és igazságos”.

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magyar Kurír - Új Ember
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.