Egymásba oltott ég és föld

 

„A mennyország térélmény” – idézi szabadon Pilinszkyt a tárlat ötletadója és szervezője, Vértesaljai László atya. Az alkotóval három évtizede találkozott először: első állomáshelyén szolgálva ismerkedett meg az azóta is Szentendrén élő művésszel. „A mennyország térélmény” – csak félre ne értsük a költői szót, mely nem valamiféle helyre, hanem az öröklátás perspektívájára utal. A kiállításon is kell elegendő tér a transzcendens valót körvonalazó képek számára. Az égbe nyújtózkodó templomfalak „meghúzzák” felfelé a festményeket – teszi hozzá a házigazda.

Az ember istenkeresése és Isten emberkeresése ölelkezik e sajátos víziókon. Istené, aki a megtestesüléssel belenőtt az emberi világ szövetébe. De már a Krisztus földi megjelenése előtti istenszomjúság is színeket és formákat kap a két világ egymáshoz közvetítését vállaló Pirk László képein. Nemcsak keresztény szimbólumokat és utalásokat rajzol elénk, de például az ókori görög világ „mélységélességével” is szembesít. Valamennyi festmény elmélkedésre indít, igaz, nem egykönnyen adják magukat. Megfejtésükhöz idő, csend és nyugalom kell. Életélmény-hordozók: olyan benyomásokéi és tapasztalatokéi, melyeket hosszú ideig érlelt magában a művész. Egy valaha megcsodált táj vagy utca részlete, egy mégoly egyszerű látvány – átemelése után – titkokkal terhesen, titkokkal emelőn rögzült a vásznakon. Csakugyan mint az álmokban, ahol az anyagi valóság szemünkön keresztül nappal befogadott fényárnyai egymásba érő jelentések rétegeit ötvözik magukba.

Pirk László visszatérő, akár egyazon vásznon többször ismétlődő motívuma tűz és víz találkozása, vagy a keresésre s megérkezésre utaló lépcső, folyosó és labirintus. A kút alján fodrozódó s az egek végtelenjét a mélységben megmutató víztükör szintén visszatérő témája az alkotónak. Valamennyi az életmű keresztmetszetét felvonultató tárlat címét igazolja: Ég-föld áthatása. A kifejezetten evangéliumi ihletű képek közül a természet és a megváltás szimbolikus kapcsolódásait érzékelteti a Golgotafa és a Pietafa című festmény. A bejárattal szemben, a kiállítás főhelyén az Angyali üdvözlet fogad: a szárnyas oltárkép középső tagján látjuk Mária és az isteni küldött találkozását, két oldalán pedig a két életfát: balra az édenkerti megkísértettség vibráló fojtottságát, jobbra pedig a halálból életet fakasztó kegyelem fényfolyamát.

Pirk László szentet és profánt egymásba oltó művei látni segítenek: a színeken és formákon túl a láthatatlant.

(A kiállítás április 27-éig tekinthető meg Budapest VIII. kerületében, a Horánszky utca 20. szám alatt.)

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .