A szőlőpásztorok felelősségteljes munkát végeztek. Nemcsak a szemtelen és mohó seregélyekkel, rigókkal kellett megküzdeniük, hanem olykor-olykor a felfegyverzett tolvajokkal is. Kereplőt, ostort, parittyát, a rágcsálók ellen rókahájat használtak, de egyes vidékeken engedélyezték számukra a pisztoly viselését is. Felszerelésükhöz hozzátartozott a fémfejű fokos, tarisznyájukban tűzgyújtó szerszámok lapultak. Az 1894-es egységes hegyközségi rendelet előírta, hogy a hegyőr számmal ellátott jelvényt viseljen, ráadásul sípot vagy trombitát és kutyát is kapott.
Szeptember a tanév kezdete is. A kisebb gyerekek nagy gonddal válogatnak a füzetcímkék és -borítók között, izgatottan várják az új, érdekes tudománnyal teli tankönyveket, és persze a találkozást régen látott társaikkal. A nagyobbak talán húznák-halasztanák a becsengetést, de az idő nem áll meg, újra bele kell lendülni a munkába, a tanulásba. Ebben a hónapban számos alma materben szerveznek érettségi találkozót is, amely alkalmat teremt a múltba nézésre, a számvetésre, s a közös élmények felelevenítése során lélekben megfiatalodva térhetünk vissza mindennapi feladatainkhoz.
E szép és remélhetőleg cseppet sem zord őszi hónap alkalmas a régi élethelyzetek lezárására, régóta tervezett változások és változtatások végrehajtására, akár lapalapításra is. Bár úgy tartjuk, a megújulás, az újjászületés ideje a tavasz, azért a szeptemberi új kezdet sem elvetendő. Ahogyan tiszta lappal indul minden diák az új tanévben, az élet iskolájának tanulói is letörölhetik a képzeletbeli táblát, s új terveket vázolhatnak fel, új célokat tűzhetnek maguk elé. S ha épp a túlzott rohanás, a sok stressz akadályoz bennünket a szemlélődésben, keressünk egy csendes dombot, ahonnan az őszi erdő színeiben gyönyörködve, a suttogó szél varázsos dalait hallgatva eltűnődhetünk életen, halálon, mormolva Petőfi Sándor örök sorait: „Mosolyogva néz a földre / A szelíd nap sugara, / Mint elalvó gyermekére / Néz a szerető anya. // És valóban ősszel a föld / Csak elalszik, nem hal meg; / Szeméből is látszik, hogy csak / Álmos ő, de nem beteg.”