Bárki meg tudja tenni?

Váci egyházmegyei találkozó Pilinyben

„Tegyétek szívből, lélekkel / a tengerből csak pár csepp kell / s már nem hervad el a virág / Tegyétek szívből, lélekkel / égjen a láng mindenkiben / a szeretet erejével szebb lehet a világ!” Ez a refrénje az idei, immár hagyományosan megrendezett váci egyházmegyei találkozó himnuszának. A rekkenő hőségben több ezer ember hallgatta a dalt szerző és előadó fiatal zenészt, Rácz Rolandot június 29-én és 30-án a nógrádi kis falu, Piliny iskolájának udvarán.

Hittel, zenével, hírekkel

Új zenerádió kezdte meg adását a közelmúltban. Az interneten hallgatható Életjel Rádió két csatornán közvetít dalokat: a könnyűzenei jellegű Öröm csatorna mellett a Hála csatornán hangszeres feldolgozások szólalnak meg.

Templomszentelés Újszentivánon

Új római katolikus templommal gazdagodott a Szegedtől néhány kilométerre délre fekvő Újszentiván, melynek lelkipásztori ellátását Gruber László szeged-szőregi plébános végzi. Régi vágya teljesült ezzel az ezerhétszáz fős település katolikus közösségének: a hívek mintegy ötven éven át egy magánházból kialakított kápolnában vehettek részt szentmisén. Tavaly októberben kezdődött az új templom építése, június 23-án pedig felszentelték a templomot, melyet a falu „névadója”, Szent Iván, vagyis Keresztelő Szent János oltalmába ajánlottak.

A nemzeti konzultáció kérdései

a keresztény társadalmi tanítás tükrében 1.

A magyar kormány által az elmúlt hetekben kezdeményezett Új Nemzeti Konzultáció lehetőséget és feladatot kínál számunkra, hogy üzenetként felmutassuk értékeinket hozzánk közel álló embertársaink számára, gondolkodásra késztetve és segítve őket a feltett kérdések megválaszolásában.

Az Új Nemzeti Konzultáció egyúttal lehetővé teheti a keresztény értékek társadalmi szintű megjelenítését a kormányzathoz beérkező válaszok által, hozzájárulva egy igazságos és felelős társadalom kialakulásához. A korábbi konzultációhoz hasonlóan, keresztény szakemberekkel folytatott közös munka eredményeként a Jezsuita Európa Iroda (OCIPE) szempontokat vet fel, hogy ezzel támogassa a nemzeti konzultáció keretében kiküldött kérdőívek kitöltését és a felvetett társadalmi szintű kérdésekben való elmélyülést. Az OCIPE azért is teszi ezt, mert az ív mind kérdéseit és megközelítéseit, mind válaszait tekintve túl kötött és szakmai. Ez sokszor igen nehéz feladat elé állította a munkacsoportot, mely tömörségre és közérthetőségre törekedett.

Sajtóapostolokat keresünk

Hétről hétre – embertől emberig

Várjuk olyan olvasóink jelentkezését, akik szívesen csatlakoznának az Új Ember sajtóapostoli munkájához. Több évtizedes tapasztalatunk, hogy a katolikus sajtó terjesztése, kiadványaink, szóróanyagaink eljuttatása régi és reménybeli új olvasóinkhoz a papság munkáját segítve, a hívek közreműködésével valósulhat meg a leginkább.

Piacot nyitott a váci karitász

Beer Miklós püspök is találkozott az őstermelőkkel

A kistermelők és a városi fogyasztók egymásra találását segítő újabb kezdeményezés indult a Váci egyházmegyében. Az immár rendszeresen, havi egy alkalommal megtartott, úgynevezett Püspöki Piac után most az egyházmegyei karitász is piacot indított, amely június 22-étől minden pénteken nyitva tart Vácott, a karitász Hattyú utcai adományboltjának udvarán. Már az első alkalommal mintegy húsz őstermelő, kiskereskedő és kézműves portékái közül válogathatott a szép számú érdeklődő.

Vészkijáratok Isten felé

Könyvespolcra

Szent helyek a valóságban is léteznek. Ezt 2000 augusztusa óta tudom, amikor is két barátommal bejártuk a Szentföld tájait. Acsúcspont természetesen Jeruzsálem volt, azon belül is a Szent Sír- (az ortodoxoknál a Feltámadás-) bazilika. Aki elzarándokolt már ide, az tudja, hogy hosszú sor áll a templom közepén emelt kis építmény előtt, mely Jézus sírját rejti. Amikor harmadmagammal végre beléphettem, megállt az idő. Néhány szerzetes a sírnál szertartásba kezdett, s ezalatt nem engedtek senkit se be, se ki. Nem érzékeltem az idő múlását, nekem fel sem tűnt, milyen hosszan maradok, csak társaim jegyezték meg, amikor visszatértem közéjük, hogy azt hitték, már ki sem jövök többé.

Nigéria szétesik?

A nagy nyugat-afrikai ország két korábbi államfője, Olusegun Obasanjo és Ibrahim Babangida úgy látják, az államot a szétesés veszélye fenyegeti. Közös memorandumukban, melyben a százhatvanmilliós ország biztonsági helyzetét és stabilitását elemzik, így fogalmaznak: „Tűrhetetlen, hogy egyre több ártatlan ember veszti életét.” Az állami szerveket és a vallási vezetőket arra szólítják fel, hogy tiszteljék az emberi jogokat, és gyakorolják a megbocsátást. Jelenleg félelem és bizonytalanság uralkodik Nigériában, ahol a hétköznapi élet egyre lehetetlenebbé válik. Legutóbb július 29-én jelentették, hogy legalább nyolc ember vesztette életét egy észak-nigériai iparvárosban, Kanóban végrehajtott merényletben. A támadást a Boko Haram terrorcsoportnak tulajdonítják. (KNA)