A KGB XII. Piusz ellen

Ion Mihai Pacepa tábornok, a román titkosszolgálat egykori vezetője, aki 1978-ban dezertált, és Amerikába emigrált, könyvet írt a KGB programjáról, melynek célja az volt, hogy XII. Piuszt „Hitler pápájaként” ismerje meg a világ és az utókor. A könyvhöz James Woolsey, a CIA volt igazgatója írt előszót.

Hírek

Százéves középiskola

Mindazok, akik 1948 és 1997 között klasszikus műveltséget és nevelést kaptak a budai József Attila Gimnáziumban, az iskola fennállásának századik évfordulója alkalmából – a kontinuitás jegyében – szeptember 5-én, 18.30 órakor hálaadással, 20 órakor pedig zenés irodalmi esttel emlékeznek meg egykori alma materük évfordulójáról. A hálaadásra a Szent István-templomban (Budatétény, Bajcsy-Zsilinszky út 20.), a zenés irodalmi estre a Szent Imre Otthonban (Budapest XXII. kerület, Művelődési út 13.) kerül sor. Z.

Az üldözést szenvedettekért

Az európai totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapja (augusztus 23.) alkalmából a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Állandó Tanácsa a következő nyilatkozatot adta ki: Idén Magyarországon rendezik meg az európai totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapját. Ebből az alkalomból tisztelettel emlékezünk meg mindazokról, akik nemzeti, etnikai vagy vallási hovatartozásuk, világnézeti, hitbeli meggyőződésük miatt üldözést szenvedtek. A múlt emlékezetét Isten színe elé helyezzük, kérjük az Ő irgalmát, áldását az áldozatokra és hozzátartozóikra, és Európa minden népére, hogy a terror és az elnyomás soha többé ne ismétlődjön meg. Kérjük az erőt is Istentől, hogy csüggedés nélkül fáradozhassunk a kiengesztelődésért, így építve egy igazságosabb és testvériesebb világot.

Erkölcstanórák az iskolákban

A hét kérdése

A társadalommal, s benne az emberrel foglalkozó kutatók, egyházi és világi szakemberek évtizedek óta jelzik, hogy egyre nagyobb a feszültség az erkölcsi értékek és a megélt valóság között. Nemcsak egyházunk, hanem civil kutatók, köztük a közelmúltban elhunyt Kopp Mária folyamatosan rámutatott erre, megfogalmazva, hogy „az amortizálódott társadalmi tőke újjáépítéséhez fel kell ébreszteni a civilszervezeteket, a civil társadalmat”, illetve erősíteni kell a szolidaritást, hiszen a magyar társadalom erősen individualista, továbbá a társas kapcsolatokat. Stabilizálni a külső és belső értékeket.

Sajtóapostolokat keresünk

Hétről hétre – embertől emberig

Várjuk olyan olvasóink jelentkezését, akik szívesen csatlakoznának az Új Ember sajtóapostoli munkájához. Több évtizedes tapasztalatunk, hogy a katolikus sajtó terjesztése, kiadványaink, szóróanyagaink eljuttatása régi és reménybeli új olvasóinkhoz a papság munkáját segítve, a hívek közreműködésével valósulhat meg a leginkább.

A bencés család ünnepe

Felszentelték a megújult pannonhalmi bazilikát

Csaknem egy évig tartó felújítási munkálatok után, augusztus 27-én Várszegi Asztrik püspök, pannonhalmi főapát, Notker Wolf, a Bencés Konföderáció prímásapátja, valamint Christian Haidinger, az Osztrák Bencés Kongregáció prézes apátja újra szentelte a pannonhalmi bazilikát. Az esemény az egész bencés család ünnepe volt, amelyen több egyházi és közjogi méltóság vett részt, köztük Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, valamint Áder János köztársasági elnök és felesége. A háromórás liturgiát a Szent Márton-bazilika előtti téren kivetítőn, valamint az interneten keresztül is nyomon követhették az érdeklődők.

Röviden

Az egyiptomi vezetés kopt kritikája

Pakhomiosz kopt ortodox metropolita után a kopt-katolikus patriarchátus adminisztrátora, Kyrillos William Samaan assiuti püspök (képünkön) is hiányolja a keresztények képviseletét az egyiptomi kormányban. Míg 2011 előtt a kevesebb miniszterből legalább kettő mindig keresztény volt, most Mohamed Murszi elnök augusztus 2-án alakított kormányában egyetlen keresztény kapott miniszteri tárcát: Nadia Eskandar Zukhari kutatási miniszter asszony. Az igazi baj azonban az, hogy a kormány tagjai nem jól képzettek, és Murszi elnök nem teljesítette ígéretét, hogy kilép a Muzulmán Testvériség pártjából – hangzik a bírálat. (KAP)

„Krisztussal a határokig”

A magyar jezsuiták küldetése – 2012–2020Anapokban fejeződött be a magyar jezsuiták nyári rendi találkozója. A személyes tapasztalatcsere és a jubilánsok ünneplése mellett a fő téma az elmúlt év reflexiós folyamatának összegzése volt. Ebben kiemelt szerepet kapott a szerzetesi élet és képzés további elmélyítése a hétköznapokban. A találkozón osztrák és román jezsuita vendégek is részt vettek. Gernot Wisser osztrák provinciális előadásában a közép-európai együttműködés útjairól, lehetőségeiről beszélt, és új, vonzó perspektívákat vázolt fel.