Egy kis történelem
A remeteség – nemesi családok, főképpen az Esterházyak adományaiból – 1735-től épült, kezdve a némasági fogadalmat tevő, fehér ruhás barátok cellaházaival. A rend feloszlatása után a kolostorépület vadászkastély volt, de működött itt posztógyár, gépesített gazdaság is. A múlt században aztán hol kórházként, hol raktárként, hol mezőgazdasági szakiskolai kollégiumként, hol pedig bányászcsaládok lakóhelyeként funkcionált az épület, amelynek immár valamivel több mint egy évtizede viseli gondját a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága.