Balassi-mise a Szent István-dómban

Balassi-misére, a Balassi-érem átadására és magyar kardok megszentelésére került sor január 25- én Bécs városában, a Szent István-dómban. Az ünnepélyes eseményen részt vett Hölvényi György, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára.

A Balassi Bálint-emlékkard elnevezésű nemzetközi irodalmi díjat Molnár Pál alapította. A kardokat idén Bécsben, a Balassi-misén Kiss-Rigó László szeged–csanádi megyés püspök szentelte meg.

A szerzetesrendek közös jövője

A Szív Lelkiségi Központban a múlt hétvégén megbeszélést tartott a Férfi Szerzetes-elöljárók Konferenciája (FSZK) és a Magyar Rendfőnöknők Konferenciája (MRK) elnöksége, azzal a céllal, hogy hosszú távú tervet készítsenek, és számba vegyék a további feladatokat. A tanácskozás illeszkedett az eddigi együttműködések sorába, de ebben a formában most rendezték meg először.

Szellem és lélek találkozása Szeged szívében

Országjáró

A dóm felújításáról és turisztikai fejlesztéséről

A szegedi székesegyház és a környező Dóm téri épületegyüttes kiemelkedő építészeti és kulturális kincs. Az 1930-as átadással az akkori világgazdasági válság közepette valósult meg Klebelsberg Kunó kultuszminiszter és Glattfelder Gyula püspök máig példát mutató koncepciója, mely szerint: a mindennapokban a legtermészetesebb egységben éljenek együtt a hitet és a tudományt szolgáló intézmények, és hozzák meg közösen érlelt lelki és szellemi gyümölcseiket. Voltak azóta korszakok, amelyek igyekeztek tönkretenni e „legnapfényesebb magyar táj” kisugárzását, napjainkra azonban a dóm és árkádsoros környezete újra a legteljesebb lelki-szellemi megújulás színterévé vált.

Szeged-Csanádi Egyházmegye

Országjáró

Ökoszociális program Mezőtúron

A mezőtúri városvezetés 2011 májusában kérte fel a Szeged–csanádi egyházmegyét a korábban megszűnt helyi felsőoktatás újraindítására. A felkérés nyomán az egyházmegye felsőoktatási intézménye, a Gál Ferenc Főiskola 2011 decemberében megalapította a mezőtúri Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Intézetet, majd a következő év szeptemberében létrehozta a Térségfejlesztő Innovációs Központot. A két intézmény összehangolt működéssel ugyanazokat a helyi célokat szolgálja: a mezőgazdasági és vidékfejlesztési képzési és információs szolgáltatások fejlesztését, az élelmiszertermelés programjának módszertani és képzési támogatását, a közösségfejlesztési és térségi gazdaságfejlesztési programok módszertani, oktatási és kommunikációs támogatását.

Pannonhalmi Területi Apátság

Országjáró

A pannonhalmi bencés közösség éves lelkigyakorlatára január 30. és február 2. között kerül sor, Philippe Vanderheyden chevetogne-i apát vezetésével. A szerzetesközösség minden év elején lelkigyakorlatot tart, amelyet különböző, a teológiában és a spiritualitásban jártas, többnyire külföldi bencés apátságokból meghívott személyek vezetnek.

Tábori püspökség

A honvédelemről a Mária Rádióban

A honvédelem, a hazaszeretet és a katonai hagyományok köré szerveződik az a rádióadás, amelyet a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség és a Katolikus Tábori Püspökség közösen indít útjára. Bíró László tábori püspök az új műsorral kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az Úr Jézus hasonlata – „ti vagytok a föld sója” (Mt 5,13) – egyben felszólítás is. A só ugyanis csak akkor tudja kifejteni hatását, ha elvegyül a levesben. E szemléletes kép arra utal, hogy az egyháznak mindenütt jelen kell lennie.

Lelkészi szolgálat a fegyverek között

Beszámoló a Katolikus Tábori Püspökség elmúlt évi munkájáról

Berta Tibor ezredes, a tábori püspökség általános helynöke az elmúlt év eseményei közül legfontosabbnak a külszolgálatban levő katonáink lelkipásztori ellátását tartja, különösen Takács Tamás alezredes kiemelt vezető tábori lelkész, Rácz István főhadnagy és Markovics Milán Mór főhadnagy tábori lelkészek az ISAF (Afganisztán), a KFOR (Koszovó) és az EUFOR (Bosznia-Hercegovina) missziókban teljesített lelkipásztori szolgálatát. „A katonák világában a tábori lelkész legalapvetőbb feladata, hogy világosság és kovász legyen, ahogy Krisztus Urunk mondta. A Magyar Honvédségnél folyó lelkipásztori munka minden tekintetben különlegesnek mondható, hiszen a katonák tevékenysége megannyi veszéllyel és személyes kockázattal teli, a lelkésznek pedig ott kell lennie velük a mindennapjaikban, kísérve őket az életben és a szolgálatban is” – hangsúlyozta a helynök.

Az Új Ember (kor)határok nélkül

Lapunk legfiatalabb olvasója látható ezen a képen az édesapjával. Míg az apa elmerülni készül egyházunk ügyes-bajos ügyeiben, addig a kis Levente falja a kultúrát, vagyis a Mértékadó című újságunkat. Munkatársainkkal egyetértünk abban, hogy ilyen megerősítések után ezentúl még nagyobb lelkesedéssel készítjük a lapot. Köszönjük a nagypapának, Gyorgyovich Miklósnak, hogy eljuttatta hozzánk a fotót!